Szwajcaria słynie z niezawodnych banków, zegarków i scyzoryków, najznakomitszej czekolady oraz najlepszych serów. To także piękne widoki, góry, wodospady i miasta które nigdy nie śpią. Jak w kraju najbardziej szczęśliwych mieszkańców* wygląda szkolnictwo i nauka? O tym króciutko w naszym artykule.
System edukacji w Szwajcarii
Nauka w szwajcarskiej szkole rozpoczyna się w podstawówce. Co ciekawe, trwa ona zależnie od kantonu od czterech do sześciu lat. Następnym szczeblem na drabinie edukacji jest szkoła średnia pierwszego stopnia. Tu także istnieje ogromna autonomia samorządów. Szkoła rozpoczyna się od piątej, szóstej lub siódmej klasy, zależy od miejsca na mapie. Ten etap edukacji jest ostatnim obowiązkowym dzieli się na dwie gałęzi – szkoły z podstawowymi i rozszerzonymi wymaganiami. Obie są przepustką do szkól drugiego stopnia. Te pierwsze przygotowują do podjęcia nauki w szkole zawodowej, a drugie w szkołach średnich dyplomowych, gimnazjach, w szkołach zawodowych w pełnym wymiarze zajęć lub w najbardziej wymagających szkołach specjalistycznych.
Studia w Szwajcarii
Trzeci szczebel edukacji obejmuje wyższe szkolnictwo zawodowe, wyższe szkoły zawodowe oraz uniwersytety kantonalne i państwowe politechniki. Jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe, obecnie w Szwajcarii jest około 70 szkół technicznych i 30 innych wyższych szkół zawodowych respektowanych przez państwo. Co więcej, uznawanych jest także blisko 150 egzaminów zawodowych i drugie tyle wyższych egzaminów specjalistycznych przygotowanych przez odpowiednie organizacje zawodowe. Oprócz szkół zawodowych, studenci mają do wyboru także uniwersytety i państwowe politechniki. Studia trwają podobnie jak w Polsce – trzy lata licencjat i zazwyczaj 2 magister. Koniecznością przyjęcia na studia wyższe jest zdana matura.
Koszty studiów i utrzymania
Czesne za rok za studia wynosi od tysiąca do ośmiu tysięcy euro. Życie w Szwajcarii jest bardzo drogie. Samo wynajęcie mieszkania to koszt kilkuset franków miesięcznie. Stypendia udzielane są w zasadzie tylko badawcze. Jeśli więc nie dysponujesz gotówką zmuszony będziesz poszukać pracy.
*Raport Sieci Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju przy ONZ z 2015 roku.
Dodaj komentarz