Życie pełne jest niespodziewanych zdarzeń losowych, które nierzadko krzyżują nasze plany. Rozmaite sytuacje mogą przydarzyć się nam i naszym bliskim, powodując uszczerbek na zdrowiu, trwałą niezdolność do pracy, konieczność uczęszczania na rehabilitację. Możemy zabezpieczyć się przed skutkami chorób czy wypadków komunikacyjnych, co pozwoli nam na finansową stabilizację. Czasem ubezpieczenie na życie nie jest dobrowolne, lecz obowiązkowe. Zobacz, jakich sytuacji to dotyczy i kiedy trzeba wykupić polisę ochronną.
Polisa na życie – podstawowa czy rozszerzona?
Każda polisa na życie jest inna, a zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego, wybranego przez Ciebie zakresu ochrony i sum gwarantowanych. Pod uwagę brany jest też wiek. Ubezpieczenia są grupowe (oferowane za pośrednictwem pracodawcy) lub indywidualne, a w ramach tych polis można skorzystać z wariantów specjalnych np. NNW dla dzieci szkolnych, ubezpieczenie posagowe czy ubezpieczenia na dożycie dla seniorów.
Kiedy przydaje się ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie ma zastosowanie w sytuacjach, w których dojdzie do uszczerbku na zdrowiu lub do utraty życia ubezpieczonego. Zazwyczaj odszkodowanie jest przewidziane za nieszczęśliwe wypadki, urazy ciała, pobyty w szpitalu, rehabilitacje. Może się też okazać, że Twój pakiet obejmuje znacznie więcej zdarzeń, np. poparzenie czy użądlenie osy.
Zatem, jeżeli dojdzie do wypadku, który unieruchomi Cię i uniemożliwi pracę tymczasowo lub na stałe, nie zostaniesz bez środków do życia. Ubezpieczyciel nie tylko pokryje koszty leczenia czy rehabilitacji, ale też wypłaci Tobie lub bliskim odszkodowanie (jednorazowo albo w formie renty).
Czy warto mieć ubezpieczenie na życie?
Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie i żyć spokojnie, ubezpieczenie na życie na pewno Ci w tym pomoże. Jest to opcja, na którą powinny zdecydować się zwłaszcza osoby będące głównymi żywicielami rodziny. Jeśli bez Twoich zarobków rodzinie byłoby się trudno utrzymać, spłacić kredyty, opłacić szkoły dzieci, rozważ zakupienie polisy. Na wypadek Twojej śmierci czy niezdolności do pracy, zapewni im ona środki na dalsze życie.
Ubezpieczenie na życie zazwyczaj jest dobrowolne (czasem wymagane przez banki w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego). Jednak rosnąca świadomość społeczeństwa i większa troska o bliskich sprawiają, że sporo osób decyduje się ubezpieczyć siebie i swoją rodzinę. Warto porównać różne opcje ubezpieczycieli i wybrać tę najlepszą.
Dodaj komentarz