Start kariery » Lifestyle » Wolontariusz to nie frajer!
Lifestyle

Wolontariusz to nie frajer!

Często jednak panuje odwrotne przekonanie. Można usłyszeć, że praca za darmo to głupota, frajerstwo, niewolnictwo… Prawda, za działalność wolontariacką nie otrzymasz pieniędzy, ale możesz zyskać o wiele więcej. Co konkretnie?

 Nowych znajomych

Wolontariat to wspaniała okazja do poznania wielu ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach co Twoje. To szansa na nowe przyjaźnie, miłości i sporo kontaktów, które mogą Ci się przydać w przyszłej karierze zawodowej. Chyba nie muszę Cię przekonywać jak posiadanie szerokiego grona znajomych może procentować w życiu, prawda?

Doświadczenie

Wolontariat pozwoli Ci także zdobyć sporo praktycznych umiejętności i przez to może stać się mocnym punktem w Twoim CV. Szczególnie jeśli udzielasz się w organizacji związanej z Twoim przyszłym zawodem. Chcesz zostać pedagogiem? Pomagaj w domu dziecka. Marzysz o organizowaniu imprez? Udzielaj przy tym w instytucjach pozarządowych. Twoim życiowym celem jest kariera polityczna? Działaj w sztabie wyborczym! W niektórych miejscach trafisz na ciekawe darmowe szkolenia i warsztaty, dzięki którym możesz się rozwijać.

Nowe przeżycia i sprawdzenie siebie

Podczas pracy wolontariackiej z pewnością przeżyjesz też sporo nowych przygód i sprawdzisz się w nieznanych Ci dotychczas rolach. To niezła szansa by nie tylko nabrać doświadczenia w jakimś zawodzie, ale także upewnić się czy Twoje wyobrażenia o nim pokrywają się z rzeczywistością. Wolontariat może pomóc Ci w wybraniu studiów i życiowej drogi. Dzięki niemu sprawdzisz również na co tak naprawdę Cię stać.

Nowe hobby

Nie jest powiedziane, że wolontariat musisz traktować w kategoriach przyszłego zatrudnienia. Być może to co robisz po prostu sprawia Ci przyjemność i daje wiele radości. Być może dzięki wolontariatowi znajdziesz zajęcie, któremu będziesz oddawał się po pracy, w wolnych chwilach. Np. cotygodniowa wizyta w schronisku dla zwierząt, nie zabierze Ci wiele czasu, a jeśli jesteś fanem czworonogów będzie odskocznią od codziennych zadań.

Satysfakcję

Co z tego masz? – Satysfakcję! To brzmi tak… banalnie. Ale to prawda. Praca wolontariusza może dawać naprawdę sporo niekłamanego zadowolenia z wykonanego zadania. Poczucia, że zrobiło się coś pożytecznego, nauczyło czegoś nowego, pomogło komuś potrzebującemu. Widok uśmiechniętych dzieci, wdzięcznego staruszka, efektów zaangażowania przyjemnie łaskocze ego , zwiększa poczucie własnej wartości, dodaje wiary w swoje możliwości i daje potężnego kopa motywacji i energii do dalszego działania.

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz