Start kariery » Finanse i przedsiębiorczość » Wskaźnik Momentum – co warto o nim wiedzieć?
Finanse i przedsiębiorczość

Wskaźnik Momentum – co warto o nim wiedzieć?

Wskaźniki analizy technicznej informują o rzeczach, które na pierwszy rzut oka pozostają dla inwestora niewidoczne. Oprócz popularnych oscylatorów, wskaźników trendu i wskaźników opierających się o wolumen istnieje jeszcze jedna grupa wskaźników. Informują one o tzw. pędzie. Dają one bardzo jasny komunikat dotyczący dynamiki zmiany ceny danego instrumentu finansowego. Dwa najpopularniejsze wskaźniki momentum to Rate of Change oraz Momentum. Sprawdź, jak korzystać z tego drugiego, aby osiągać jak najwyższe zyski?

Konstrukcja Momentum

Wartość wskaźnika Momentum powstaje w wyniku odjęcia ceny sprzed określonej liczby okresów od ceny bieżącej. Najczęściej brana jest pod uwagę cena zamknięcia. Taka konstrukcja Momentum powoduje, że bazowym poziomem horyzontalnym jest 0. W związku z tym każda wartość większa niż zero informuje o dynamice wzrostu, natomiast wartość poniżej zera o tzw. pędzie spadków. 

Sygnały płynące ze wskaźnika Momentum

Najbardziej podstawowy sygnał, który płynie z Momentum jest wypadkową przecięcia linii wskaźnika z poziomem 100 bądź 0, który z kolei wynika z rodzaju zastosowanej formuły matematycznej. 

Kiedy linia Momentum przecina poziom 0 bądź 100 od dołu do góry to sygnał, aby zająć pozycje długie. Natomiast w sytuacji, gdy linia Momentum przecina poziom 0 albo 100 z góry na dół wówczas inwestorzy powinni się przygotować do zajmowania pozycji krótkich.

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z inwestowanie na rynku Forexprzeczytaj więcej na ten temat na stronie Saxo Bank Polska. 

Dywergencja między wykresem cenowym a Momentum

Rozbieżności między wykresem cenowym a wskaźnikiem Momentum wyglądają identycznie jak dywergencje na popularnym wskaźniku RSI. Można w ten sposób zaobserwować w jaki sposób kształtują się maksima cenowe oraz odpowiadające im punkty na wykresie wskaźnika. Kiedy kolejne wierzchołki są na przykład w tendencji wzrostowej, lecz dokładnie te same punkty na wykresie wskaźnika obrazują tendencje spadkowe wówczas świadczy to o tzw. dywergencji.

Rodzaje dywergencji

  • dywergencja niedźwiedzia – informuje o możliwych spadkach
  • dywergencja bycza – informuje o możliwych wzrostach.

Ocena wskaźnika Momentum

Dla każdego inwestora indywidualnego wskaźnik Momentum może się okazać całkiem pomocnym uzupełnieniem stosowanych narzędzi. Warto jednak pamiętać, że tak samo jak w przypadku innych wskaźników z arsenału analizy technicznej, stosowanie Momentum zawsze wymaga wykonania pewnej pracy analitycznej, która w dużej mierze polega na optymalizacji wskaźnika do swoich potrzeb.

tagi

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz