Start kariery » Lifestyle » Zniżki na OC – jaki jest ich realny wpływ na stawkę składki? Wyjaśniamy!
Lifestyle Pozostałe

Zniżki na OC – jaki jest ich realny wpływ na stawkę składki? Wyjaśniamy!

Dwie osoby ubezpieczające identyczny pojazd są niekiedy zmuszone zapłacić zupełnie inne składki. Doświadczeni kierowcy płacą nawet kilkukrotnie mniej niż młodzi, którzy posiadają prawo jazdy od niedawna. Różnica wynika przede wszystkim ze zniżek udzielanych za bezszkodową jazdę. W jaki sposób wpływają one na cenę OC? Co jeszcze decyduje o wysokości składki?

Procentowe zniżki za bezszkodową jazdę

Chociaż każdy kierowca ze względu na wiek, staż za kierownicą i inne czynniki, takie jak sytuacja rodzinna, otrzymuje indywidualnie wyliczoną wyjściową stawkę OC, ostatecznie ogromną różnicę robią zniżki za bezszkodową jazdę. Zasada jest z reguły prosta: każdy rok bez spowodowanej kolizji przekłada się na kolejne 10% zniżki liczone w odniesieniu do stawki wyjściowej. Po kilku latach kierowcy zyskują maksymalną wartość zniżek, czyli 60%, a niekiedy nawet 70%. Wszystko zależy od polityki konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ wysokość zniżek nie jest regulowana prawnie.

Każdy właściciel pojazdu może w dowolnym momencie sprawdzić swoją sytuację za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdzie gromadzone są informacje na temat wykorzystywanych polis i szkód drogowych z ostatnich 5 lat. To dobry sposób, aby przewidzieć wysokość przysługujących zniżek. Czy każdy mniej doświadczony kierowca musi odczekać kilka lat, aby korzystać z tak pokaźnych upustów? Niekoniecznie!

Zniżki za bezszkodową jazdę a współwłasność pojazdu

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest współwłasność auta, która stawia w uprzywilejowanej sytuacji młodszych i legitymujących się krótszym stażem za kierownicą właścicieli aut. Współwłaścicielem samochodu może zostać rodzic lub współmałżonek, a w takiej sytuacji stawka za ubezpieczenie OC liczona jest według zniżek przysługujących bardziej doświadczonemu kierowcy. Podobnie dzieje się, jeżeli małżonkowie korzystają ze wspólnoty majątkowej. Należy jednak pamiętać, że spowodowanie szkody przez jednego ze współwłaścicieli pojazdu powoduje, że obaj tracą część zniżek. Ponadto, towarzystwo ubezpieczeniowe nierzadko redukują zniżki, gdy klient nie posiada auta przez ponad 2 lata. Strata może wynosić nawet 20%.

Co jeszcze wpływa na wysokość składki OC?

Na wysokość składki OC wpływają ponadto zniżki oraz zwyżki wyliczane przez ubezpieczycieli na podstawie innych kryteriów, jednak nie są one jawne. Generalnie, więcej płacą młodzi kierowcy, posiadający prawo jazdy od niedawna, osoby niebędące w związku małżeńskim i mieszkańcy dużych miast. Na najkorzystniejsze stawki mogą natomiast liczyć seniorzy, osoby, które mają dłuższy staż za kierownicą, zamieszkujący mniejsze miejscowości. Wysokość składki w dużej mierze zależy także od charakterystyki auta. Premiowane są pojazdy nowsze i mniejsze.

Gdzie szukać najtańszego OC?

Warto pamiętać, że uprawnienia do zniżek nie zawsze stanowią gwarancję najniższego OC. Ceny na rynku są bardzo zróżnicowane ze względu na odmienną politykę poszczególnych towarzystw. Kluczem do sukcesu jest porównanie jak największej liczby ofert i zakup polisy przez internet, a najlepiej w pakiecie. Bardzo pomocnym narzędziem są internetowe porównywarki ubezpieczeniowe, takie jak Kiosk Polis, gdzie swoją ofertę prezentują wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe działające w Polsce. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem:

https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz