Cyrulik . Druciarz. Ludwisarz. Klikon. Łaziebnik.Sitarz. Powroźnik. Kołodziej. Rymarz. Bednarz.
1. Cyrulik
Inaczej balwierz, był od średniowiecza „lekarzem od wszystkiego i niczego”. Wykonywał proste zabiegi, leczył niektóre choroby, zajmował się upuszczaniem krwi, czyszczeniem uszu, wyrywaniem zębów czy nawet goleniem. Swoją wiedzę i umiejętności opierał na medycynie ludowej i doświadczeniu.
2. Druciarz
Jak nie trudno się domyślić ten wędrowny rzemieślnik zajmował się druciarstwem. Wyrabiał z drutu przedmioty codziennego użytku oraz naprawiaj przy jego pomocy gliniane naczynia. Dodatkowo druciarze często także ostrzyli nożne oraz kitowali okna.
Ludwisarz
Zwany także brązownikiem. Zajmował się odlewaniem z brązu, miedzi, spiżu czy mosiądzu luf armatnich, dzwonów czy przedmiotów codziennego użytku. Obecnie jest to zawód prawie wymarły jednak można spotkać jeszcze osoby wytwarzające klamki lichtarze i innych ozdoby.
4. Klikon
Znany szerzej jako krzykacz miejski. Odpowiedzialny był za ogłaszanie nowin na ulicach miasta. Najczęściej powtarzał słowa władcy lub obwieszczał ważne wydarzenia. W niektórych miastach Europy można jeszcze spotkać klikonów – stanowią oni przede wszystkim atrakcje turystyczna.
. Łaziebnik
Pracował w łaźniach publicznych. Przygotowywał kąpiele, często pełnił także funkcje balwierza – stawiał bańki, golił, usuwał nagniotki.
6. Sitarz
Wykonywał sita i przetaki różnych wielkości i kształtów. Do ich produkcji najczęściej używał końskiego włosia oraz drewna sosnowego. Prowadził wędrowny styl życia i latem roznosił swoje produkty po okolicznych miejscowościach.
7. Powroźnik
Wytwarzał powroza, postronki, popręgi do siodeł, pasy oraz liny, siatki i sieci poprzez splatanie ze sobą sznurów z pasów skóry lub włókien. Mimo, że jest to zawód już prawie wygasły, można spotkać jeszcze kultywatorów jego tradycji w Polsce i Europie.
8. Kołodziej
Dawniej stelmach. Zajmował się produkcją drewnianych powozów i sań oraz części do nich, przede wszystkim kół.
9. Rymarz
To rzemieślnik zajmujący się rymarstwem, czyli produkcją uprzęży konnych, siodeł, pasów pędnych i innych akcesoriów jeździeckich.
10. Bednarz
Jak sugeruje nazwa, przede wszystkim zajmuje się (ponieważ w porównaniu do reszty jest to profesja jeszcze popularna) wytwarzaniem beczek, ale także: wiader, kadzi, maselnic, cebrzyków itd. Wszystkie naczynia wykonywane są techniką klepkową.
Dodaj komentarz