Jak zostać rolnikiem? Czym zajmuje się rolnik? Jakie predyspozycje musi mieć rolnik? Ile zarabia rolnik?Czym zajmuje się rolnik?
Rolnik zajmuje się uprawą ziemi – jej przygotowaniem obsadzeniem lub obsianiem, pielęgnacją roślin, nawożeniem oraz ich zbiorem. Często także hoduje zwierzęta, co jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem na wypadek słabych plonów i daje całoroczny zysk. Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego: „Za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa”.
Jaki powinien być rolnik? Jakie predyspozycje musi mieć rolnik?
Rolnik powinien posiadać umiejętność zarządzania i organizacji pracy, a także planowania, tak, aby utrzymać względną płynność finansową i inwestować w rozwój gospodarstwa. W pracy rolnika istotna jest obsługa maszyn, począwszy od traktora, a kombajnie kończąc, dlatego właściciel ziemi powinien skończyć odpowiednie kursy ich obsługi. Również skuteczne nawożenie roślin i używanie środków chemicznych wymaga odpowiedniej wiedzy. Rolnik powinien być zdrowy, sprawny fizycznie i przygotowany na ciężka pracę.
Jak zostać rolnikiem?
Rolnikiem w świetle polskiego prawa można zostać na dwa sposoby: dziedzicząc gospodarstwo rolne, jeśli posiada się przynajmniej pięcioletnie doświadczenie w uprawie ziemi lub uzyskując wykształcenie rolnicze: wyższe, średnie, a przynajmniej zasadnicze. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na wybór tego zawodu mimo braku tradycji rodzinnych dlatego wzrasta zainteresowanie wykształceniem w tym kierunku. Spełnienie jednego z dwóch powyższych warunków jest niezbędne do zostania rolnikiem, co uprawnia do kupna ziemi w celach rolniczych.
Ile zarabia rolnik? Zarobki rolnika
Zarobki rolnika zależą od ilości ziemi oraz rodzaju uprawianych roślin. Niektórzy, szczególnie w małych tradycyjnych gospodarstwach, zarabiają w granicach średniej krajowej, w dużych normą są kilkutysięczne zarobki.
Dodaj komentarz