Wyjazd do pracy za granicę jest świetnym sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy, ale też na zdobycie cennego doświadczenia, które sprawi, że będziemy lepiej wyglądali w oczach przyszłych pracodawców. Jest to również świetny sposób na podszlifowanie języka, dlatego warto korzystać z takich możliwości, nawet jeżeli jest to tylko krótki, wakacyjny wyjazd. Jednak, żeby wszystko przebiegało bezpiecznie i bez żadnych problemów należy wiedzieć, na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę i jak się przygotować.
Spis treści
Szukanie pracy
Istnieje wiele sposobów pozwalających na znalezienie zatrudnienia za granicą, dlatego trudno wskazać jeden w 100% skuteczny sposób. Wiele ofert zamieszczanych jest na portalach z ogłoszeniami, warto sprawdzać zarówno strony polskie, jak i te lokalne, dotyczące miejsca, do którego chcemy jechać. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z pomocy agencji pośrednictwa pracy, a także zaciągnięcie rady u rodziny i znajomych, którzy mieszkają w danym kraju lub wyjechali tam kiedyś do pracy. Niestety nie wszystkie ogłoszenia są wiarygodne i zdarzają się również próby oszustwa, dlatego warto sprawdzać informacje o potencjalnym pracodawcy w różnych źródłach, żeby zminimalizować ryzyko.
Zadawaj pytania
Jeżeli w interesującym nas ogłoszeniu znajdują się elementy, które nie są dla nas jasne, najlepszym rozwiązaniem jest pytanie o nie już na samym początku. Pomoże to rozwiać ewentualne wątpliwości, a gotowość ogłoszeniodawcy do udzielania dodatkowych informacji podniesie jego wiarygodność. To samo dotyczy kwestii podpisania umowy o pracę. Jeżeli zawarte są w niej rzeczy, które nie były wcześniej ustalone, należy o nie pytać przed złożeniem podpisu. Jest to ważne, szczególnie jeżeli umowa spisana jest w języku, w którym nie czujemy się szczególnie biegli. Nie ma nic złego w prośbie o wyjaśnienie niezrozumiałych fragmentów, a może to uchronić przez nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości.
Dowiedz się więcej o warunkach
Ważna jest również kwestia warunków zawartych w umowie. Takie rzeczy jak wysokość wynagrodzenia, wymiar pracy czy czas obowiązywania umowy muszą być sprecyzowane już na samym początku. Pracodawca, który niechętnie podaje takie informacje, powinien wzbudzić nasze wątpliwości. Ważne jest zdobycie informacji nie tylko na temat samej pracy, ale również tego, jakich dodatkowych dokumentów będzie od nas oczekiwał pracodawca. Dowiedz się, czy potrzebne będzie zdobycie zezwolenia na pracę lub wykonanie badań lekarskich. Sprawdź również, jak wygląda kwestia ubezpieczenia, np. decydując się na wyjazd do Wielkiej Brytanii, warto sprawdzić, czy możemy liczyć na ubezpieczenie zdrowotne w UK i na jakich zasadach.
Znajdź mieszkanie
Niektóre oferty pracy tymczasowej związane są z możliwością skorzystania z zakwaterowania oferowanego przez pracodawcę. Jeżeli jednak w naszej sytuacji ta opcja nie jest dostępna, warto jeszcze przed wyjazdem znaleźć dach nad głową. Znalezienie mieszkania, czy nawet wynajem pokoju, może być trudne w ostatnim momencie, dlatego lepiej nie zakładać, że uda się to szybko załatwić po przyjeździe na miejsce. Oczywiście najwygodniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gościnności rodziny lub przyjaciół. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, lepiej jest planować z wyprzedzeniem.
Zbieraj informacje
Praca za granicą to nie tylko obowiązki, ale również możliwość poznania nowych ludzi i zwiedzenia miejsc, o których wcześniej mogliśmy tylko czytać. Dobrym pomysłem może być przygotowanie sobie listy najciekawszych miejsc i wydarzeń, w których chcemy uczestniczyć. Warto też dowiedzieć się więcej o kulturze danego miejsca, a także korzystać z dostępu do lokalnej kuchni. Pamiętaj też, że rzeczy, które w Polsce nie są niczym niezwykłym, mogą zostać zupełnie inaczej odebrane za granicą. Dlatego właśnie ważne jest zdobycie przynajmniej podstawowej wiedzy na temat zwyczajów oraz prawa kraju, do którego się wybieramy.
Wiedząc jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę, zyskujesz szansę na zadbanie o najważniejsze rzeczy już na samym początku. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie, dlatego dobrze poinformować kogoś z rodziny lub znajomych o tym, dokąd się wybieramy i jakie mamy plany.
Dodaj komentarz