Start kariery » Praca » Poszukiwanie pracy » Jakie pytania może zadać rekruter na rozmowie rekrutacyjnej?
Poszukiwanie pracy

Jakie pytania może zadać rekruter na rozmowie rekrutacyjnej?

Jakie pytania może zadać rekruter na rozmowie rekrutacyjnej?

Jako osoba aplikująca na stanowisko w danej firmie, musisz przejść rozmowę kwalifikacyjną. Niezależnie od tego, czy mamy za sobą parę rekrutacji, czy zmierzymy się z nią po raz pierwszy, warto wiedzieć o potencjalnych pytaniach pracodawców. Jakie kwestie może poruszać rekruter w trakcie rozmowy? Dowiesz się z naszego artykułu!

Zestaw podstawowych pytań

Mimo że pracodawcy lubią zaskoczyć wymyślnymi pytaniami, na początek zależy im na pozyskaniu informacji, które przewijają się podczas większości dobrze przeprowadzanych rozmów. Co składa się na standardowy zestaw pytań rekruterów danej firmy? Oto, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę. 

Parę zdań o sobie 

Na samym początku pracodawca może poprosić nas o podanie danych osobowych, których przykładowy zakres znajdziesz na stronie: https://adwokatspiewak.pl/pytania-na-rozmowie-rekrutacyjnej/. Także przy okazji zdobywania podstawowych informacji o nas, niewykluczone, że będziemy musieli przedstawić się w paru zdaniach. Skupienie na własnej osobowości jest niezwykle istotne, aby pracodawca mógł zweryfikować, na ile umiemy określić swoją wartość i podzielić się z nim swoimi zainteresowaniami. Warto również zaznaczyć, jakie są nasze mocne strony. Można powiedzieć także o aspiracjach i celach zawodowych, jakie przyjęliśmy w najbliższej przyszłości.

Powód aplikowania na dane stanowisko 

Warto podzielić się swoimi powodami, dla których postanowiliśmy zmienić swoją aktualną pracę lub zacząć pracę bez wcześniejszego doświadczenia na podobnym stanowisku. Być może przy poruszaniu tej kwestii pracodawca zada pytanie dotyczące jego firmy i tego, co o niej wiemy. Dlatego też warto jeszcze przed rozmową zebrać podstawowe informacje na temat prowadzonej działalności, czym się wyróżnia oraz z czego słynie. Dzięki temu nie tylko będziemy zorientowanie w historii firmy, ale również okażemy swoje zainteresowanie i wykażemy się profesjonalnym przygotowaniem do rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli potrzebujemy opinii prawnej w zakresie oferty firmy, do której rekrutujemy, możemy zwrócić się do kancelarii adwokackiej: https://adwokatspiewak.pl/.

Jakie kwestie może poruszać rekruter w trakcie rozmowy?

Określenie warunków pracy

Pytanie o to, jakie mamy oczekiwania względem pracodawców i pozostałych pracowników, to również jedna z częściej poruszanych kwestii na rozmowie rekrutacyjnej. Dlaczego? W ten sposób można stwierdzić, czy dobrze odnajdujemy się wśród członków danej firmy, jakie mamy oczekiwania względem relacji między pracownikami i czym naszym zdaniem, charakteryzuje się dobra atmosfera w miejscu pracy. Także przy poruszaniu tego tematu warto zaznaczyć, jakie mamy oczekiwania finansowe i warunki zatrudnienia

Doświadczenie zawodowe 

Pracodawcy są ciekawi ścieżki zawodowej potencjalnych pracowników i nawet jeśli informacje na ten temat są zawarte w naszym CV, często dopytują o dokładny zakres obowiązków na poprzednim stanowisku. Warto zaznaczyć przy tej okazji o nabytych umiejętnościach i powodach, dla których jesteśmy chętni i zmotywowani do dalszego rozwoju swojej kariery. Rozmowa na temat pracy w innych miejscach często skłania także do tego, aby podzielić się informacją o sukcesach zawodowych. W tym celu można zahaczyć o kwestie takie jak: otrzymane nagrody pracownicze, pozyskani klienci dla firmy i przeprowadzone kampanie. Dzięki takim informacjom bez wątpienia zaprezentujemy się w pozytywnym świetle. 

Cechy wyróżniające nas spośród konkurencji 

Z pewnością może paść pytanie, dlaczego to właśnie my powinniśmy zostać zatrudnieni na konkretnym stanowisku? W tym aspekcie warto wykazać się pewnością siebie. Znacznie skuteczniej podkreślimy swoją wartość, jeśli skoncentrujemy się na podaniu konkretnych przykładów naszych działań. Warto podkreślić atuty, które mogą wydać się interesujące z punktu widzenia pracodawcy i takie, które okażą się pomocne w konkretnej branży. Zamiast porównywać się do innych, o wiele bardziej opłaca skupić się na własnych osiągnięciach i cechach, które w sobie lubimy. 

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz