Dyskryminacja w miejscu pracy jest niezgodna z prawem. W UK niestety często dochodzi do problemów, które dotyczą dyskryminacji ze względu na wyznanie, rasę, czy też pochodzenie. Brytyjski rynek pracy kryje w sobie wiele zagrożeń, które warto znać. Sprawdźmy, jak walczyć z dyskryminacją w UK i czy można otrzymać odszkodowanie. Co mówią przepisy prawne? Gdzie zgłosić dyskryminację w UK? O czym warto wiedzieć?
Przepisy prawne w UK
W tym wypadku niezwykle ważna jest ustawa Equality Act, która obowiązuje w UK od 2010 roku. Wskazuje ona, że przedsiębiorstwa działające w Wielkiej Brytanii mają zakaz dyskryminowania pracowników. Zapisy w ustawie wyróżniają kila form dyskryminacji, takich jak:
- Dyskryminacja bezpośrednia – pracodawca traktuje pracowników nierówno w związku z jakąś cechą. Typowe powody to wiek, orientacja seksualna, wiek, narodowość itp.
- Dyskryminacja pośrednia – w tym wypadku reguły przyjęte w miejscu pracy eliminują możliwość zatrudnienia osoby o danych cechach. Przykładowo kandydatka na dane stanowisko nie jest przyjęta z powody ciąży.
- Represjonowanie w miejscu pracy – pracownicy spotykają się z szykanowaniem, które odnosi się do walki o swoje prawa.
- Prześladowanie w miejscu pracy – przepisy wskazują, że to niepożądane zachowanie ze względu na określone cechy pracownika.
Niestety udowodnienie dyskryminacji nie jest łatwym zadaniem. Dyskryminacja w UK może dotknąć każdego – nie należy się na to godzić.
Co jest istotne?
Jak udowodnić dyskryminację w miejscu pracy? Musimy zadbać o zebranie dowodów. Przedsiębiorcy w Wielkiej Brytanii często korzystają z pomocy specjalistów, dlatego bezpodstawnymi oskarżeniami niczego nie zdziałamy. Dowód dyskryminacji to wszystko to, co uwiarygodni nasze słowa. Przydadzą się zeznania innych pracowników, tak aby mieć szansę na ochronę.
Gdzie zgłosić dyskryminację w UK? Na początku trzeba się udać do przełożonego. Następnie do właściciela firmy, który powinien odpowiednio zareagować. Brytyjscy przedsiębiorcy stronią od sądowych procesów i medialnych skandali. Jeżeli nadal nie uzyskamy pomocy, trzeba zgłosić się do ACAS. Organizacja na swojej stronie www wskazuje telefon zaufania, dzięki czemu uzyskamy porady odnośnie dalszego postępowania. Podobną pomoc uzyskamy w biurze lokalnym Citizens Advice. Dyskryminacja w UK w żadnym razie nie może być akceptowana.
Odszkodowanie za dyskryminację
Pamiętajmy o tym, że każdy pracownik dyskryminowany w UK może ubiegać się o odszkodowanie. Te kwoty bywają różnorodne i zależą od danej sytuacji. W tym przypadku przyda nam się pomoc prawnika, który będzie nas reprezentował w sądzie. Uzyskane środki pieniężne mają stanowić rekompensatę za dyskryminację w miejscu pracy. Faktem jest, że coraz chętniej walczymy z tym zjawiskiem – nikt nie chce być prześladowany w miejscu pracy, bez względu na to, gdzie wykonuje obowiązki zawodowe. Zawsze trzeba walczyć o swoje prawa, gdyż nam się to po prostu należy.
Wiemy już, gdzie zgłosić dyskryminację w UK. Jeśli zauważymy ten problem w swoim miejscu pracy, trzeba działać jak najszybciej.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://insito-odszkodowania.uk/porady-prawne/odszkodowanie-za-dyskryminacje-w-uk-ile-wynosi-i-kiedy-mozna-sie-o-nie-ubiegac/
Dodaj komentarz