Start kariery » Praca » CV » Jak napisać dobre CV?
CV Poszukiwanie pracy Praca

Jak napisać dobre CV?

Dobrze napisany życiorys zawodowy to Twój pierwszy krok do nowej pracy. To on wraz z listem motywacyjnym decydują czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.  Jak napisać CV by przekonać do siebie pracodawcę?

Przejrzystość i prostota

Zdaj sobie sprawę, że rekrutujący w niejednej firmie zarzucony jest po uszy aplikacjami o pracę i nie ma czasu, by każdą dokładnie przestudiować. Ogranicza się on zazwyczaj do pobieżnego przejrzenia CV, a dopiero jeśli uzna któreś za godne uwagi odkłada je na później. Jeśli Twój życiorys będzie nieczytelny lub niekompletny nie licz, że otrzymasz telefon z prośba o poprawki – kartka poleci do kosza i po sprawie. Dlatego każde CV powinno być przejrzyste (np. dzięki większym interlinią) i zawierać wszelkie istotne informacje o Tobie.

Co umieścić w CV?

Pamiętaj, żeby tworzyć CV w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. Jeśli aplikujesz na stanowisko copywritera, nikogo nie obchodzi, że przez 4 miesiące pracowałeś jako kelner w klubie ze striptizem dla pań. Zamieszczaj informacje, które najbardziej zainteresują potencjalnego pracodawce. Uważaj na słowa klucze. Jeśli firma poszukuje np. osoby ze znajomością programów biurowych, zawrzyj taką informację w życiorysie, jeśli pożądana jest umiejętność negocjacji, wspomnij o niej itd.. Gdy tego nie zrobisz, Twoja aplikacja od razu zostanie odrzucona, ponieważ nie będzie spełniać minimalnych wymagań firmy. Do klasycznych punktów CV należą: nagłówek, dane osobowe (nie musisz podawać stanu cywilnego, wyznania czy innych informacji mogących być źródłem dyskryminacji), wykształcenie, doświadczenie zawodowe, szkolenia, działalność w organizacjach pozarządowych, wolontariat, umiejętności (np. język wraz ze stopniem znajomości, prawo jazdy itp.) i zainteresowania. Jeśli jednak nie masz tych ostatnich lub nie są związane z pracą, nie wrzucaj ich na siłę. Sztampowe „muzyka i kino” czy „czytanie książek” nic wielkiego nie wnoszą.

Jak pisać w CV? Jak długie powinno być CV?

Krótko i na temat. Choć bez przesady. Zbyt ogólnie czy niejasne wpisy ograniczające się do okresu pracy i miejsca nie mówią niczego o Twoich kwalifikacjach ani osiągnięciach. Oprócz tego krótko wspomnij o swoich obowiązkach, a najlepiej o sukcesach jakie zdobyłeś w danym zawodzie. Nie pisz elaboratów. Nie oznacza to, że musisz zmieścić się na jednej stronie, ale pamiętaj żeby skupić się na informacjach najbardziej dostosowanych do oferty pracy – nie lej wody.

Jak wyróżnić CV wśród zalewu innych?

Treścią! Odpuść sobie kolorowe ozdobniki, pachnący papier, jaskrawą czcionkę, śmieszne zdjęcia itd. CV powinno być proste i czytelne. Najważniejsza jest w nim treść. Jeśli będzie do niczego to nie pomoże Ci nawet życiorys z pozytywką, a rekruter uzna Cię za idiotę. Na więcej swobody możesz pozwolić sobie gdy aplikujesz na stanowisko wymagające kreatywności i oryginalności. Mam tutaj na myśli np. specjalistę od reklamy czy grafika. Wtedy warto pokazać już na wstępie, że jesteś pomysłowy i myślisz nieszablonowo. Nie przesadź tylko.

Zdjęcie w CV

Gdy pracodawca go wymaga zamieść je. Inaczej nikt nie przeczyta Twojego życiorysu. Jeśli zdjęcie nie jest konieczne, od Ciebie zależy czy je dodasz. Niektórzy nie chcą być oceniani przez pryzmat wyglądu,z drugiej zaś strony fotka nadaje aplikacji bardziej ludzki wymiar. Nie próbuj się nią jednak zbytnio wyróżnić. Odpuść sobie zdjęcia na dziwnym tle, z wakacji, z choinką, z imprezy itd. Portretowa fotografia dobrej jakości w marynarce czy koszuli będzie OK.

Jak wysłać CV mailem?

Przede wszystkim w popularnym formacie np. .doc czy .pdf. Najlepiej stosować ten drugi. Dzięki niemu Twoje CV będzie wyglądało tak jak chciałeś na każdym komputerze. Pamiętaj też by odpowiednio nazwać plik np. CV Jan Nowak,  a nie moje CV czy CV Janka. Ważny jest także właściwy tytuł wiadomości. Niektórzy pracodawcy żądają podania numeru referencyjnego czy nazwy stanowiska, o które się ubiegasz. Ułatwia to im pracę lub ich maile sortowane są automatyczne. Uważaj więc, bo Twoje CV może wylądować w zakładce spam lub koszu.

Nie kłam!

Jak wiadomo oliwa jest sprawiedliwa i zawsze na wierzch wypływa. Po prostu nie opłaca się kłamać w CV, bo Twój brak kwalifikacji wcześniej czy później wyjdzie na jaw, a wtedy wylecisz z pracy na zbity pysk. Gdybyś kupił np. telefon komórkowy zachwalany jako doskonały produkt do robienia zdjęć, a okazałoby się, że każda fotka ma szumy wielkości groszka to słusznie żądałbyś reklamacji. Chyba rozumiesz o co chodzi, prawda?

Najczęściej spotykane błędy w CV

– Zbyt ogólne (same miejsca pracy, bez obowiązków) lub zbyt szczegółowe dane (np. wykształcenie od podstawówki).
– Błędy ortograficzne i literówki.
– Brak poziomu znajomości języka.
– Informacje niezwiązane z ofertą pracy.
– Kompromitujące elementy jak udziwnione zdjęcia czy e-mail typu: [email protected].
– Nieczytelna lub nieadekwatna forma graficzna.
– Brak słów kluczowych na konkretne stanowisko.
– Brak formułki o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

tagi

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • Bym się jeszcze zastanowił, jak sam dokument od strony formatowania jest skonstruowany.
    Nawet najlepsze CV które zostało źle złożone, dodano wielkie zdjęcie, zmniejszając tylko obszar który zajmuje w dokumencie, a nie zmniejszając ciężaru samego zdjęcia itd., może skończyć się odrzuceniem CV, zanim ktoś je jeszcze otworzy.
    Polecam poczytać o technicznych aspektach pisania CV