Start kariery » Praca » Jak zostać... » Jak zostać sommelierem?
Jak zostać... Praca

Jak zostać sommelierem?

Branża winiarska w Polsce, choć odstaje mocno od zachodniej, prężnie się rozwija. Także świadomość przeciętnego zjadacza chleba o szlachetnym trunku opornie, bo opornie ale sukcesywnie się powiększa. Wygląda więc na to, że powoli nadchodzi dobry czas dla sommelierów.

Czym zajmuje się sommelier?

Sommelier to znawca win. Doradza klientom w ich doborze do okazji, gustu, menu, rodzaju imprezy czy klimatu restauracji. Zajmuje się także degustacją win i czuwa nad ich jakością oraz odpowiednim podaniem. Bez trudu rozpoznaje gatunki i odróżnia perełki od sikaczy. Do obowiązków sommeliera należy także często kontakt z klientami, prowadzenie karty win, zarządzanie piwnicą wina czy utrzymywanie kontaktów z dostawcami.

Jak zostać sommelierem?

Samo zamiłowanie do wina i pasja nie wystarczą. Wbrew pozorom wiedza o winie nie kończy się na rozpoznawaniu marek. By zostać sommelierem z prawdziwego zdarzenia  niezbędne jest zainwestowanie paru groszy i ukończenie odpowiedniego kursu. Na rynku można znaleźć kilka instytucji prowadzących szkolenia  wprowadzające w tę tematykę. Są to np. Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, Galicyjska Szkoła Smaku, Taste ITaly czy krakowska Szkoła Sommelierów prowadząca  kursy prestiżowej londyńskiej Wine and Spirit Education Trust na trzech poziomach oraz autorskie kursy sommelierskie. W przypadku tej ostatniej przyda się dobra znajomość języka angielskiego gdyż właśnie w nim wykładane są zajęcia. Podobnym zawodem do sommeliera jest enolog. Zostać nim można np. kończąc podyplomowe studia w UJ.

Gdzie pracują sommelierzy?

Najczęściej w restauracjach posiadających szeroką kartę win, ale także  w winiarniach i winnicach czy przy organizacji imprez. Sommelier może znaleźć zatrudnienie praktycznie wszędzie gdzie podawane jest wino. Im bardziej renomowane i ekskluzywne miejsce tym większa pensja i oczywiście napiwki.

tagi

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz