Jak zostać lekarzem? Jaką szkołę trzeba skończyć by zostać lekarzem? Czym zajmuje się lekarz? Ile zarabia lekarz? Jaki powinien być lekarz? Jakie predyspozycje musie mieć lekarz? Jakie specjalizacje może zrobić lekarz?
Spis treści
Czym zajmuje się lekarz?
Lekarz zajmuje się koordynowaniem procesu leczenia pacjenta w zakresie swojej specjalizacji. Od badania, postawienia diagnozy, przepisaniu leków, ewentualne wykonywanie zabiegów aż po nadzór skuteczności wybranej metody. Zajęcia lekarza medycyny zależne są od posiadanej przez niego specjalizacji, np. anestezjolog zajmuje się znieczuleniami: chirurg operuje, przeszczepia narządy, pediatra leczy dzieci itd..
Jaki powinien być lekarz?
Lekarz musi być odporny na stres i potrafić szybko podejmować decyzje. Powinien być silny psychicznie, odpowiedzialny, rzetelny i dokładny. Zawód lekarza wiąże się z nieustannym doszkalaniem – musi być cały czas na bieżąco. Istotnym elementem jest komunikatywność i empatia, przyjazny, a przy tym profesjonalny stosunek do pacjenta. Niektóre predyspozycje związane są z poszczególnymi specjalnościami, np. chirurg musi posiadać zdolności manualne.
Gdzie pracuje lekarz?
Lekarz może pracować w szpitalach, klinikach, przychodniach, sanatoriach, hospicjach, ośrodkach rehabilitacji, gabinetach lekarskich, stacjach pogotowia ratunkowego.
Jak zostać lekarzem?
Niezależnie od specjalizacji, pierwszym krokiem do pracy lekarza są sześcioletnie jednolite studia medyczne. Następnie staż zakończony zdaniem lekarskiego egzaminu państwowego, nadającym prawo do wykonywania zawodu. Kolejnym etapem jest zrobienie jednej ze specjalizacji ogólnych lub szczegółowych.
Po zaliczeniu studiów medycznych, absolwenci obowiązek uzyskania w okręgowej izbie lekarskiej ograniczone prawo do wykonywania zawodu. Następnie odbycia trzynastomiesięcznego stażu w placówce służby zdrowia. Kończy się ona lekarskim egzaminem państwowym składającego się z dwustu pytań jednokrotnego wyboru. Zaliczenie egzaminu zawodowego otwiera możliwość uzyskania właściwego prawa do wykonywania zawodu. Ono z kolei umożliwia odbycie szkolenia specjalizacyjnego, po dostarczeniu koniecznych dokumentów do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Publicznego, przejściu rozmowy kwalifikacyjnej i wpisaniu na listę rankingową. Zastanów się więc, czy warto studiować medycynę!
Specjalizacje lekarskie
Specjalizacje medyczne trwają w zależności od tematyki od 2 do 6 lat.
Wyróżniamy 40 specjalności podstawowych:
- Anestezjologia i intensywna terapia
- Audiologia i foniatria
- Chirurgia dziecięca
- Chirurgia klatki piersiowej
- Chirurgia ogólna
- Chirurgia plastyczna
- Chirurgia szczękowo-twarzowa
- Choroby wewnętrzne
- Choroby zakaźne
- Dermatologia i wenerologia
- Diagnostyka laboratoryjna
- Epidemiologia
- Genetyka kliniczna
- Kardiochirurgia
- Kardiologia
- Medycyna nuklearna
- Medycyna pracy
- Medycyna ratunkowa
- Medycyna rodzinna
- Medycyna sądowa
- Medycyna transportu
- Mikrobiologia lekarska
- Neonatologia
- Neurochirurgia
- Neurologia
- Oftalmologia
- Onkologia kliniczna
- Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
- Otorynolaryngologia
- Patomorfologia
- Pediatria
- Położnictwo i ginekologia
- Psychiatria
- Psychiatria dzieci i młodzieży
- Radiologia i diagnostyka obrazowa
- Radioterapia onkologiczna
- Rehabilitacja medyczna
- Transfuzjologia kliniczna
- Urologia
- Zdrowie publiczne
28 specjalizacji szczegółowych:
- Alergologia
- Angiologia
- Balneologia i medycyna fizykalna
- Chirurgia naczyniowa
- Chirurgia onkologiczna
- Choroby płuc (Pulmonologia)
- Diabetologia
- Endokrynologia
- Farmakologia kliniczna
- Gastroenterologia
- Geriatria
- Ginekologia onkologiczna
- Hematologia
- Hipertensjologia
- Immunologia kliniczna
- Kardiologia dziecięca
- Medycyna paliatywna
- Medycyna sportowa
- Nefrologia
- Neurologia dziecięca
- Neuropatologia
- Onkologia i hematologia dziecięca
- Otorynolaryngologia dziecięca
- Reumatologia
- Seksuologia
- Toksykologia kliniczna
- Transplantologia kliniczna
- Urologia dziecięca
Ile zarabia lekarz? Zarobki lekarza
Zarobki lekarza zależą od jego stażu, renomy, specjalizacji oraz miejsca pracy. Przeciętne zarobki lekarza wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy miesięcznie.
[…] Jeśli chcesz zostać lekarzem dobrze jeśli zdasz sobie z tego sprawę jeszcze w gimnazjum i wybierzesz odpowiednio sprofilowaną szkołę średnią. Liceum bilogiczno-chemiczne będzie odpowiednie. Jeśli jesteś na czymś innym będzie Ci o wiele trudniej zdać dobrze rozszerzoną maturę z biologii czy chemii. Szczegółowe wymagania rekrutacyjne zależą od konkretnej uczelni, ale zazwyczaj oprócz podstawy: j. polskiego, matematyki i języka nowożytnego, będziesz musiał zmierzyć się z (rozszerzoną) biologią, chemią, fizyką czy matematyką. Na Uniwersytecie Jagielońskim np. w 2014 r. po uwagę brane były wyniki obligatoryjnie z biologii i chemii oraz do wyboru jeden z dwóch: fizyki lub matematyki. […]