Start kariery » Praca » Praca za granicą » Jak uzyskać emeryturę za pracę za granicą?
Praca za granicą

Jak uzyskać emeryturę za pracę za granicą?

Nadszedł czas Twojej zasłużonej emerytury. Nie pracowałeś jednak ciągle w Polsce. A świadczenia z ZUS nie prezentują się najlepiej. Czy to znaczy, że na stare lata będziesz dostawał marne grosze? Nie! Jeśli byłeś legalnie zatrudniony za granicą możesz ubiegać się o dodatkowe pieniądze.

Możesz mieć nawet kilka emerytur

Powiedzmy, że po 30 latach zatrudnienia uzyskałeś polski wiek emerytalny i przysługuje Ci w naszym kraju odpowiednie świadczenie. Pracowałeś też 10 lat w Holandii. Oprócz polskiej emerytury, otrzymasz także holenderską. Wystarczy, że zgłosisz się do ZUS z odpowiednimi dokumentami. Zagraniczna instytucja ubezpieczeniowa poinformowana przez polski odpowiednik obliczy Twoją emeryturę jakbyś pracował tam 40 lat (30 + 10) i z otrzymanej kwoty będzie wypłacać Ci należność za czas zatrudnienia w Holandii, czyli 10/40.

Podobnie procedura wygląda gdy pracowałeś i płaciłeś składki ubezpieczeniowe w kilku krajach. Przysługuje Ci prawo do emerytury z każdego z nich pod warunkiem, że masz wystarczającą ilość wiosen na karku. Nietrudno wyobrazić więc sobie, ze na Twoje konto bankowe wpływa co miesiąc kilka różnych kwot od ubezpieczycieli z kilku krajów – dwóch, trzech czy czterech.

Co musisz dostarczyć do ZUS? 

– Wniosek o emeryturę na formularzu ZUS Rp-1E.

– Informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia osoby ubezpieczonej na formularzu unijnym E 207.

– dokumenty potwierdzające okresy ubezpieczenia za granicą.

– oświadczenia i dokumenty uzasadniające przyznanie polskiej emerytury wraz z obliczoną jej wysokością.

Wszystkie dokumenty znajdziesz na stronie ZUS.

W jakich krajach możesz liczyć na emeryturę? 

W państwach  Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym Unii Europejskiej) oraz z którymi Polska posiada bilateralne umowy o zabezpieczeniu społecznym. Są to:  Kanada, USA,  Chorwacja, Macedonia, Serbia,Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina oraz Korea Południowa. Na świadczenie możesz liczyć także w przypadku pracy w Szwajcarii. A jak uzyskać emeryturę za pracę w Polsce będąc za granicą?

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz