Start kariery » Praca » Jak wygląda praca operatora maszyn CNC?
Jak zostać... Praca Rozwój

Jak wygląda praca operatora maszyn CNC?

Kurs operatora CNC

Operator maszyn CNC to aktualnie bardzo opłacalny zawód. Osoby, które ukończą dedykowany kurs, mogą bez problemu znaleźć pracę i rozwijać się na stanowisku wraz z postępującymi technologiami obróbki. Na czym dokładnie polega praca operatora maszyn CNC i gdzie szukać certyfikowanych szkoleń, a następnie możliwości zatrudnienia?

Czym zajmuje się operator maszyn CNC?

Zadaniem operatora maszyn CNC (computerized numerical control) jest obsługa maszyn sterowanych numerycznie (komputerowo). Zalicza się do nich m.in. nowoczesne frezarki i tokarki, dzięki którym w zautomatyzowany sposób można przeprowadzić obróbkę skrawaniem.

Operator maszyn CNC dzięki umiejętności obsługi programów, według których maszyny wykonują pracę, określa dokładny sposób obróbki i kontroluje cały proces. Do jego obowiązków należy umieszczanie elementów w maszynie, korekta błędów oraz kontrola detali uzyskanych w trakcie obróbki względem założeń programu sterującego. W tym celu osoba na stanowisku powinna odznaczać się umiejętnościami do odczytu rysunku technicznego i zastosowania go w praktyce.

Gdzie wykorzystywane są maszyny CNC?

Z maszyn CNC korzysta się głównie w przemyśle maszynowym i budowlanym, ale urządzenia mają także duże znaczenia dla rolnictwa, motoryzacji czy przemysłu wydobywczego. Dzięki nowoczesnej technologii CNC można stworzyć precyzyjne komponenty, które z powodzeniem są wykorzystywane również w innych branżach. Operator CNC po ukończonym kursie znajdzie pracę w przedsiębiorstwach oraz prywatnych firmach, które zajmują się wytwarzaniem części maszyn rolniczych, samolotów, silników i wielu innych komponentów dla przemysłu.

Praca programisty CNC

Czy warto zostać operatorem-programistą CNC?

Operator CNC od razu po ukończeniu kursu i uzyskaniu certyfikatu potwierdzającego umiejętności może liczyć się z rozwojem zawodowej kariery. Takie osoby bez trudu znajdą pracę, a dzięki dużej niszy mogą szybko zyskać doświadczenie przekładające się na wyższe zarobki. Praca z tokarkami i frezarkami umożliwia także rozwijanie zawodowych kompetencji. Z czasem operatorzy mogą zrobić dodatkowy kurs na programistę maszyn CNC. Programista CNC to zawód, który wymaga od kandydatów samodzielności. Dzięki zyskaniu dodatkowej wiedzy i opanowaniu techniki zatrudnieni na tym stanowisku są odpowiedzialni za obróbkę detali o nietypowym kształtach i formach.

Jak zostać operatorem CNC?

Kurs operatora CNC realizuje się w ośrodku szkoleniowym, który umożliwia uzyskanie certyfikatu. Ważne jest, aby przy wyborze placówki szkoleniowej zweryfikować, czy certyfikat jest wydawany przez Polski Instytut Certyfikacji, ponieważ tylko taki dokument jest również respektowany za granicami kraju i umożliwia podjęcie lepiej płatnej pracy. Warto także zwrócić uwagę na liczbę godzin zajęć praktycznych, które oferuje konkretny ośrodek szkoleniowy.

Logo Akademia dla przemysłu

W Akademii dla Przemysłu kurs na operatora CNC składa się z dwóch części – teoretycznej (16 godzin) i praktycznej (24 godziny). Łącznie kandydat jest zobowiązany uczestniczyć w 45 godzinach zajęć, co pozwala w pełni opanować umiejętności obsługi komputerowego programu i wdrożyć się w pozostałe obowiązki operatora. W trakcie kursu uczestnicy omawiają z instruktorami zasady BHP, zapoznają się z budową maszyn oraz strukturą oprogramowania i interfejsu pulpitu sterowniczego. Następnie podczas części praktycznej zdobywają wiedzę w obszarze samodzielnej obsługi maszyn z uwzględnieniem umieszczania w nich elementów, osadzania detali i kontroli całego procesu.

tagi

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz