Start kariery » Studia i nauka » Rozwój » Jak zarządzać swoim czasem?
Rozwój

Jak zarządzać swoim czasem?

Czy poświęcasz na pracę sporo czasu, ale zawsze Ci go brakuje? Nigdy się nie wyrabiasz i musisz ślęczeć po nocach by nadrobić zaległości? Jak to jest, że niektórzy prowadzą kilka biznesów a mimo to mają czas na rodzinną wycieczkę czy partyjkę brydża z kolegami, a Ty nie możesz się nawet wyspać? Oni potrafią zarządzać swoim czasem! Jak to zrobić?

Planuj i sprawdzaj cele

Zanim weźmiesz się do pracy, wypisz na kartce zadania jakie masz do wykonania i cele, które chcesz osiągnąć. Dzięki temu nic Ci nie umknie w nawale obowiązków. Staraj się po kolei realizować wszystkie punkty,  a na koniec dnia pracy zweryfikuj czy efekty Cię zadowalają. Jeśli nie, pomyśl co było tego przyczyną i staraj się eliminować podobne sytuacje  w przyszłości. Może ktoś Ci przeszkodził, wybiłeś się z rytmu, zająłeś się czymś nieistotnym itd.

Są sprawy ważne i ważniejsze

Układając harmonogram zadań zastanów się, które z nich są priorytetowe i właśnie je nimi zajmij się na samym początku. Sporządzenie raportu jest ważniejsze niż odpisanie na wiadomość od znajomego czy tworzenie projektu na za miesiąc.

Skup się na jednym zadaniu

Jeśli będziesz robił kilka rzeczy naraz najpewniej żadna nie zostanie wykonana właściwie. Nie przeskakuj między punktami Twojego planu pracy. Każde kolejne zadanie zaczynaj dopiero wtedy gdy zakończysz poprzednie. Jednoczesne pisanie artykułu, sprawdzanie poczty, plotkowanie na FB i parzenie kawy do niczego dobrego Cie nie doprowadzi.

Nie rób niepotrzebnych przerw w pracy

Nie daj się rozpraszać telefonom, mailom, portalom społecznościowym itd. Jeśli coś robisz to skup się na tym w stu procentach. Nie sprawdzam maili co trzy minuty, jeśli to możliwe wycisz telefon, nie używaj internetu. Jeśli będziesz wykonywać działanie nieprzerwanie i konsekwentnie szybciej je skończysz i zyskasz czas na rzeczy mniej istotne.

Kontroluj co robisz

Jeśli siedzisz całymi dniami nad kwestiami zawodowymi, a mimo to nic z tego nie wychodzi sprawdź ile czasu tak naprawdę im poświęcasz. Ile jest Twojej pracy w czasie pracy. Jak to zrobić? Przygotuj kartkę i co 15 – 20 minut notuj co zrobiłeś przez ten czas. Być może będzie to dla Ciebie motywacja by skupić się na obowiązkach, a jeśli nie to na koniec dnia zobaczysz dlaczego działasz tak nieefektywnie. Ile godzin straciłeś na zupełnie nieistotne sprawy, które spokojnie mogłeś przełożyć na później albo po prostu Cię rozproszyły. Sprawdź co zabiera Ci czas i  pozbądź się tego!

Jak się człowiek śpieszy to się diabeł cieszy

Jeśli w ogóle istnieje 😉 Tak czy siak, lepiej zrobić coś odrobinę wolniej, ale dokładniej, niż potem tracić sporo czasu na poprawki. Nie wrzucaj  też na swoje barki zbyt wiele obowiązków. Pamiętaj, że doba ma tylko 24 godziny i nie da się zrobić wszystkiego w jeden dzień. Pracuj spokojnie i w swoim tempie.

Do dzieła!

Jeśli uda Ci się zapanować nad wszystkimi rozpraszaczami, będziesz miał dokładny plan działania i  będziesz konsekwentnie go realizował każdego dnia, zdziwisz się ile wolnego czasu zyskasz. Nie tylko będziesz odrobiony wcześniej niż zwykle, wyśpisz się, ale też znajdziesz będziesz mógł pozwolić sobie na przyjemności, spotkania z przyjaciółmi, aktywność fizyczną  i odpoczynek – elementy, które pozwolą Ci się zregenerować – „zresetować”, a w konsekwencji pracować wydajniej.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz