Jak zostać weterynarzem? Jaki powinien być weterynarz? Czym zajmuje się weterynarz? Jaką szkolę trzeba skończyć żeby zostać weterynarzem? Ile zarabia weterynarz?
Spis treści
Czym zajmuje się weterynarz?
Weterynarz, a właściwie lekarz weterynarii zajmuje się profilaktyką, leczeniem i oceną stanu zdrowia zwierząt, a także przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych. Wykonuje również badania i zapisuje odpowiednie dawkowanie leków. Kontroluje mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Poza tym, weterynarz wydaje opinie, orzeczenia lekarsko-weterynaryjne i świadectwa. Sprawuje nadzór weterynaryjny nad podmiotami zajmującymi się działalnością związaną ze zwierzętami, warunkami przetrzymywania zwierząt oraz podejmuje decyzje dotyczące surowców zwierzęcych, pasz i surowców paszowych importowanych czy przewożonych przez kraj.
Jaki powinien być weterynarz?
Weterynarz musi, choć brzmi to banalnie, kochać zwierzęta. Powinien być dokładny i skrupulatny. Od jego decyzji zależy życie i zdrowie pupili klientów.
Gdzie pracuje weterynarz?
Weterynarz znajdzie pracę w klinikach i przychodniach dla zwierząt, ogrodach zoologicznych, fermach i hodowlach, rzeźniach, ośrodkach badających produkty pochodzenia zwierzęcego, stacjach sanitarno-epidemiologicznych i inspektoratach weterynaryjnych oraz firmach farmaceutycznych.
Jak zostać weterynarzem?
Aby zostać weterynarzem trzeba ukończyć 5,5 letnie studia na wydziale medycyny weterynaryjnej. Do uzyskania prawa do wykonywania zawodu niezbędna jest zgoda wydawana na wniosek w Krajowej Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej. Po studiach, lekarze weterynarii mogą uzyskać liczne specjalizacje. By jednak oficjalnie uzyskać tytuł specjalisty w danej dziedzinie niezbędny jest czteroletni staż w zawodzie i zdanie egzaminu zawodowego.
Możliwe specjalizacje weterynaryjne:
- Chirurgia weterynaryjna
- Choroby koni
- Choroby przeżuwaczy
- Choroby trzody chlewnej
- Choroby psów i kotów
- Choroby drobiu oraz ptaków ozdobnych
- Choroby zwierząt futerkowych
- Choroby ryb
- Choroby owadów użytkowych
- Choroby zwierząt nieudomowionych
- Rozród zwierząt
- Radiologia weterynaryjna
- Prewencja weterynaryjna i higiena pasz
- Higiena zwierząt rzeźnych i żywności pochodzenia zwierzęcego
- Weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna
- Użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych
- Epizootiologia i administracja weterynaryjna
Ile zarabia weterynarz? Zarobki weterynarza
Zarobki weterynarza zależą od stażu, renomy oraz miejsca pracy. Wahają się od ok. dwóch do nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
[…] posiadać także podstawowe umiejętności komunikacyjne, być cierpliwy i otwarty na ludzi. Jako weterynarz każdego dnia będziesz miał do czynienia nie tylko ze zwierzętami, ale również ich […]
Mysle, ze jesli ktos decyduje sie na tak trudne studia, po ktorych idzie na staz itd. to jednak chce pracowac w wyuczonym zawodzie. Mimo wszystko to trudny zawod, tzreba ciagle sie doksztalcac i robic dodatkowe kursy, zeby byc na biezaco. A najwazniejsze, to miec powolanie do tej pracy 😉
Jak widać droga do zostania lekarzem weterynarii jest dluga i kosztuje wiele wysilku- zarówno umysłowego, jak i fizycznego. W koncu w swojej pracy lekarze zmagają sie nie tylko z chorobami u domowych zwierzatek, ale rowniez zwierzat hodowlanych czy egzotycznych.
Dla mnie lekarz weterynarii to jeden z najtrudniejszych zawodów. Nie dosc ze trzeba latami studiowac trudny kierunek, to potem jest masa obowiazkow w pracy, dodatkowe kursy, szkolenia. No i praca wymaga odpornosci fizycznej, jak i psychicznej.
Najpierw trzeba zdac dobrze maturę i dostać się na studia. I je ukonczyć, co łatwe nie jest, bo ten kierunek uchodzi za najtrudniejszy. Po studiach, no cóż, czeka nas zdobywanie doswiadczenia, bo sama teoria to nie wszystko.