Start kariery » Pozostałe » Właściwy przewód do czujnika tensometrycznego – jak dobrać odpowiedni?
Pozostałe

Właściwy przewód do czujnika tensometrycznego – jak dobrać odpowiedni?

Dla prawidłowego pomiaru siły niezbędny jest dobór odpowiedniego przetwornika tensometrycznego. Okazuje się jednak, że to nie wystarczy, Trafny pomiar w każdych warunkach nie będzie możliwy bez dobrze dobranego kabla. Jakimi parametrami należy się kierować, dokonując wyboru kabla?

Przetwornik tensometryczny i jego zadania

Aby wyjaśnić, dlaczego dobór odpowiednich kabli do przetworników tensometrycznych jest tak ważny, warto wcześniej wytłumaczyć, czym jest to urządzenie. Otóż przetwornik tensometryczny to czujnik, który pozwala dokonywać pomiarów siły. Wykorzystuje się go powszechnie do różnych zastosowań, wszędzie tam, gdzie istotą działania maszyn jest pomiar siły lub okazuje się on ważny dla prawidłowej pracy danego sprzętu. Należy przy tym zaznaczyć, że wszystkie przetworniki łączy jedna cecha. Otóż są to urządzenia dokonujące bardzo precyzyjnych pomiarów. Głównie dlatego, lecz nie tylko, wybór odpowiedniego kabla do przetwornika jest tak ważny.

Do czego służy kabel do przetwornika?

Zastanawiasz się być może, dlaczego w ogóle trzeba zamontować kabel do przetwornika tensometrycznego? Otóż rzecz w tym, iż odczytanie wyniku pomiaru jest możliwe dopiero po dostarczeniu sygnału do wzmacniacza. Aby transfer ten mógł się odbyć, trzeba wykorzystać odpowiednio dostosowany kabel.

Najważniejsze cechy kabla do czujnika tensometrycznego

Przetwornik tensometryczny wysyła precyzyjny sygnał, zatem potrzebny jest kabel, który ochroni go przed zakłóceniami. Z tego względu wyróżnia się kilka najważniejszych cech dobrego kabla do przetwornika tensometrycznego. Powinien cechować się niewielkimi rezystancjami i pojemnościami linii. Pozwala to unikać przesunięcia faz, a także nieprawidłowych amplitud. Ponadto wskazana jest symetria pojemnościowa przewodów tworzących dany kabel, jeśli wykorzystuje się go wraz ze wzmacniaczem pomiarowej częstotliwości nośnej. Od kabli tego typu wymaga się też zwykle odporności na temperaturę i rozmaite czynniki środowiskowe. Od wielu elementów z tej kategorii oczekuje się też przydatności do zastosowania w łańcuchu ruchomym.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz