Start kariery » Praca » Praca za granicą » Praca za granicą – gdzie wyjechać – warunki – możliwości
Praca za granicą

Praca za granicą – gdzie wyjechać – warunki – możliwości

Praca za granicą

Dla wielu Polaków możliwość wyjazdu za granicę w celach zarobkowych to atrakcyjna alternatywa i okazja do wyższych zarobków. Z tego też względu wielu fachowców decyduje się na wyjazd, widząc większe możliwości rozwoju w wybranym przez siebie zawodzie za granicą i decyduje się na zarobkową emigrację. Obecnie wielu naszych rodaków wybiera takie kraje jak Belgia, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Francja -tam upatrują swoje miejsce na podreperowanie swojego budżetu. Jak się przygotować do zagranicznego wyjazdu, na co zwrócić uwagę przeglądając oferty pracy za granicą, by spełnić swoje zarobkowe zamierzenia – o tym przeczytasz poniżej.

Poradnik pracy za granicą – co powinieneś wiedzieć

zagranica, praca

Zagranica kusi wyższymi niż na tu miejscu zarobkami. Jeśli podjęliśmy już decyzję o wyjeździe i zaczęliśmy przeglądać oferty pracy, czasem zaczynają się pojawiać wątpliwości, czy damy radę pomyśleć o wszystkim, czyli o wszelkich formalnościach, warunkach wyjazdu -w końcu to spore przedsięwzięcie.

Od czego więc zacząć:

  • oferty pracy za granicą – pierwszym krokiem jest przejrzenie interesujących nas ofert pracy, które odpowiadają wymaganiom i naszej specjalizacji zawodowej – przeglądamy wszystkie możliwe ogłoszenia pracodawców poszukujących kandydatów na różne stanowiska. Selekcjonujemy odpowiadające nam oferty pracy – zwracamy uwagę na proponowane wynagrodzenie brutto, warunki zatrudnienia (dodatki, premie, urlopy i inne świadczenia), wymagane umiejętności językowe i znajomość języka, zakwaterowanie, rozliczenie podatkowe, miejsce pracy, informacje o firmie czy potencjalnym pracodawcy;
  • warunki pracy w danym kraju – zdobądźmy wiedzę na temat przepisów, warunków prawnych obowiązujących w danym kraju, gdyż Niemcy, Holandia, Belgia czy inne państwa posiadają różne niuanse w warunkach zatrudnienia – warto o nich wiedzieć, zanim wyjedziemy z kraju, by uniknąć ewentualnych problemów. Warto też zaznajomić się z kulturą pracy, obyczajami, różnicami kulturowymi, co ułatwi nam kontakty zarówno z pracodawcą jak i współpracownikami, współlokatorami itp.;
  • rekrutacja na stanowisko pracy – jeśli dana oferta nam odpowiada, rozpoczynamy rekrutację, czyli wysyłamy nasze CV do potencjalnego pracodawcy. Napiszmy jak najwięcej informacji o sobie, o naszych umiejętnościach zawodowych, znajomości języka, byśmy byli atrakcyjni wśród innych rekrutujących na to stanowisko kandydatów;
  • agencja pośrednictwa pracy – praca za granicą to spore wyzwanie i zarazem niepewność, czy dobrze trafimy, szczególnie jeśli nasza znajomość języka jest niedostateczna. Nie jesteśmy w tym skazani na własne siły, gdyż na rynku jest wiele wyspecjalizowanych firm, agencji, które pośredniczą w poszukiwaniach pracy. Warto z usług takiej agencji skorzystać. Dlaczego? Poniżej opiszemy powody, dla których warto skontaktować się z agencją pośrednictwa pracy.

Praca za granicą – agencja pośrednictwa pracy – dlaczego warto

praca za granicą

Agencja pośrednictwa pracy to rodzaj organizacji czy instytucji świadczącej usługi z zakresu poszukiwania, rekrutacji i pośrednictwa pracy. Gwarancją tego, że agencja zatrudnienia działa na polskim rynku legalnie, jest uzyskanie przez nią wpisu do rejestru agencji zatrudnienia – Marszałek Województwa wpis do rejestru potwierdza certyfikatem, który warto sprawdzić, rozpoczynając współpracę z taką agencją.

Wyjątkiem są tu jednak agencje zatrudnienia z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, gdyż korzystają one ze swobody świadczenia usług na terytorium i do rozpoczęcia przez nie działalności w Polsce wystarczy poinformowanie Marszałka Województwa.

Agencje pośrednictwa pracy po wybraniu przez nas odpowiedniej oferty pracy zapewniają zatrudnienie na umowę z zagranicznym pracodawcą, pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, wszelkie formalności związane z wyjazdem, dojazdem itp. Kontaktują nas z wybranym pracodawcą, który wyraził zainteresowanie naszą kandydaturą i pomagają załatwić formalności.

Ten, kto szukał sam na własną rękę pracy, zakwaterowania, odpowiednich urzędów te wie, że bez doskonałej znajomości języka i znajomości zwyczajów w danym kraju to bardzo trudne zadanie. Agencja pośrednicząca między pracownikiem i pracodawcą pomoże rozpocząć pracę za granicą, a oprócz tego będzie gwarancją zatrudnienia na uczciwych, przejrzystych warunkach.

Popularne oferty pracy za granicą

Polacy na obczyźnie najczęściej pracują w branży budowlanej, instalacyjnej oraz przy opiece nad dziećmi lub osobami starszymi. Wiele osób jest zatrudnionych w zakładach produkcyjnych , magazynach oraz przy pracach ogrodniczych związanych ze zbiorami owoców, warzyw, kwiatów, w hotelarstwie, gastronomii. Wyspecjalizowani pracownicy mogą liczyć także na zatrudnienie w branżach motoryzacyjnej, spedycyjnej i logistycznej.

Każde państwo ma nieco inny, preferowany profil zatrudnianych pracowników – np. oferty pracy w Niemczech to w przeważającej liczbie branże budowlane (spawacze, cieśle, pracownicy budowlani, elektrycy, ślusarze, monterzy, operatorzy czy hydraulicy) oraz opiekuńcze (opieka nad starszymi osobami). Holandia natomiast rekrutuje w przeważającej większości na stanowiska związane z ogrodnictwem, warzywnictwem, kwiaciarstwem.

Podsumowanie

Zanim zdecydujemy się na wyjazd, zastanówmy się, czy praca za granicą to naprawdę to, czego chcemy. Rozważmy wszystkie za i przeciw, gdyż to nie może być pochopna decyzja. Często podejmujemy ją, gdyż nie możemy znaleźć zatrudnienia w kraju. Przeglądając zagraniczne oferty pracy, zwróćmy się do doświadczonych specjalistów, którzy pomogą nam w wyszukaniu i dobraniu odpowiedniej pracy zgodnej z naszymi kompetencjami.

Poza tym zarobkowy wyjazd za granicę może być bardzo poznawczy i rozwijający – poznajemy od podstaw nową kulturę, uczymy się w niej żyć, poznajemy lokalnych mieszkańców i ich zwyczaje.

Dzięki pracy za granicą z pewnością lepiej opanujemy język, poznamy lokalne zwroty, nauczymy się języka codziennego i przede wszystkim używanie go będzie dla nas bardziej naturalne -przełamiemy bariery w porozumiewaniu się.

Pobyt i praca za granicą mogą zwiększyć też nasze poczucie własnej wartości a przede wszystkim podreperować nasz budżet.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz