Jak zostać pracownikiem ochrony osób i mienia? Kto może zostać ochroniarzem? Gdzie i jak można zdobyć licencję ochrony? Jak wygląda praca w ochronie? Ile zarabia się w ochronie?
Pracownik ochrony może podjąć zatrudnienie przy ochronie osób i mienia na rzecz agencji ochrony lub w wewnętrznych służbach ochrony w zakładzie pracy. W Polsce nastąpił duży rozwój branży ochroniarskiej i pracownik ochrony jest deficytowym zawodem.
Spis treści
Kto może zostać ochroniarzem? Wymagania stawiane pracownikom ochrony.
Aby zostać nielicencjonowanym pracownikiem ochrony należy spełniać minimalne wymogi. Jest to niekaralność oraz pełnoletność. Ochraniając niektóre obiekty, które podlegają obowiązkowej ochronie (urzędy, banki, lotniska) należy okazać się licencją pracownika ochrony osób i mienia (I-go lub II-go stopnia). Daje ona większe uprawnienia zawodowe i wiąże się z koniecznością zdania egzaminu państwowego.
Wymagania na licencję ochrony I-go stopnia
Aby ubiegać się o licencję ochrony 1-go stopnia należy spełniać następujące warunki:
- być obywatelem polskim, obywatelem Unii Europejskiej lub obywatelem kraju EOG
- ukończyć 21 lat
- wykształcenie min. podstawowe
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo
- mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej
- otrzymać pozytywną opinię komendanta komisariatu policji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania
- posiadać zdolność psychiczną i fizyczną orzeczoną przez lekarza do wykonywania zadań w zakresie ochrony osób i mienia
- ukończyć kurs na licencję I-go stopnia i zdać egzamin przed właściwą komisją
lub
okazać świadectwo lub dyplom ukończenia szkoły, które potwierdzają uzyskanie specjalistycznego wykształcenia w zakresie ochrony osób lub mienia
lub
pełnić nienaganną służbę w Biurze Ochrony Rządu przez okres co najmniej 15 lat w stopniu podoficera lub chorążego.
Licencja 1 stopnia upoważnia do wykonywania zadań w zakresie obsługi alarmów oraz wyjazdów interwencyjnych do strzeżonych obiektów oraz konwojowania wartości pieniężnych oraz innych przedmiotów wartościowych. Daje również możliwość pracy w uzbrojonych formacjach ochrony, zarządzania pracownikami ochrony nieposiadającymi licencji, jak również daje prawo do zastosowania środków przymusu bezpośredniego lub użycia broni palnej.
Aby uzyskać licencja ochrony II-go stopnia należy spełniać wszystkie warunki wymagane przy ubieganiu się o licencję 1-go stopnia z dodatkowym wymogiem posiadania wykształcenia średniego.
Licencja 2-go stopnia upoważnia dodatkowo do opracowywania planów ochrony oraz do zarządzania zespołami licencjonowanych pracowników ochrony.
Jak wygląda procedura uzyskania licencji ochrony I lub II stopnia?
W celu uzyskania licencji ochrony należy złożyć wniosek do komendy wojewódzkiej policji. Do wniosku załącza się dokumenty potwierdzające: wykształcenie, ukończenie kursu ochroniarza lub dyplom ukończenia odpowiedniej szkoły, kopię dowodu osobistego, 2 zdjęcia oraz orzeczenie lekarskie.
Komenda wyznacza termin egzaminu na ochroniarza. Po zdanym egzaminie należy wpłacić na wskazane konto komendy opłatę “za wydanie licencji”.
Zarobki ochroniarzy. Ile zarabia się w ochronie?
Zarobki pracowników ochrony z licencją kształtują się na poziomie 1800–2200 zł netto miesięcznie i zależą od liczby wypracowanych godzin, zmian nocnych itd.
Dodaj komentarz