Rozmowa kwalifikacyjna jest Twoją przepustką do nowej pracy. By wypaść na niej jak najlepiej przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Podpowiadamy Ci czego prawie na pewno będzie się chciała o Tobie dowiedzieć osoba rekrutująca.
Spis treści
Dlaczego chce pan u nas pracować?
Teksty typu: „zobaczyłem ogłoszenie i pomyślałem, że co mi szkodzi i spróbuję” albo „jestem w takim okresie życia, że przyda mi się więcej pieniędzy” dyskredytują Cię na samym początku. Odpowiadając na to pytanie musisz pokazać, że stanowisko, o które się ubiegasz jest zbieżne z Twoimi zainteresowaniami, wykształceniem i umiejętnościami. Zaznacz, że potrafisz i chcesz wykonywać zadania, którymi zajmuje się firma. A praca w niej będzie dla Ciebie okazją do rozwoju. Przygotuj się także na pytanie o Twoją wiedzę na temat przyszłego pracodawcy. Nie daj plamy i dowiedz się wcześniej o profilu i najważniejszych wydarzeniach z życia przedsiębiorstwa.
Jakie są pana najmocniejsze i najsłabsze strony? Sukcesy i porażki?
Tu musisz uważać. Nie przechwalaj się, a każdą pozytywną cechę czy sukces obrazuj przykładami ze swojego życia. Jeśli mówisz, ze potrafisz pracować w grupie, wspomnij, że w poprzedniej pracy często musiałeś to robić, a nawet byłeś liderem. Oczywiście jeśli to prawda. Jesteś kreatywny? Pokaż w jakiej sytuacji objawiła się ta Twoja cecha itd. Jeśli zostaniesz zapytany o wady musisz jakąś wymienić. W innym wypadku wyjdziesz na zapatrzonego w siebie bufona. Przedstaw jakąś negatywną cechę w takim kontekście by stała się Twoją zaletą. Np. że co prawda bywasz przesadnym perfekcjonistą, ale dzięki temu zwracasz uwagę na każdy szczegół i wykonujesz swoją pracę bardzo dokładnie, a w Twoich papierach zawsze panuje porządek. To samo z porażkami. Staraj się by rekrutujący stwierdził, że wyciągasz z nich nauczkę i dzięki temu pracujesz efektywniej.
Dlaczego zrezygnował pan z pracy w poprzedniej firmie?
Na tym pytaniu łatwo się wyłożyć. Jeśli zaczniesz krytykować wprost swoich współpracowników i szefa tyrana, może nie zostać to najlepiej odebrane. Zaznacz raczej, że poprzednia praca ograniczała Twój rozwój, nie miałeś możliwości poszerzania swoich umiejętności i awansu. Panował też nieprzyjemny klimat pracy. Zawsze to lepiej brzmi niż „mój szef był tyranem, nie płacił na czas i w ogóle był hipokrytą i cholerykiem”.
Ile chciałby pan zarabiać?
Pamiętaj, nie możesz zaprezentować się jako osoba, której zależy tylko na pieniądzach, ale też nie gódź się na płacę poniżej standardów. Swoje oczekiwania finansowe podaj w rozsądnych widełkach. Zostaniesz wtedy uznany jako kandydat elastyczny i skory do negocjacji. Jeśli nie poznałeś jeszcze swoich obowiązków, zaznacz, że wiążącą odpowiedź możesz podać po ich przedstawianiu.
Jak widzi pan swoją przyszłość za 5 – 10 lat?
Lampka ostrzegawcza! To pytanie bardzo podchwytliwe. Osoba rekrutująca chce wyczuć czy swoją przyszłość wiążesz z jego firmą i czy masz jakiś cel w życiu. Jeśli odpowiesz: „no w zasadzie to się jeszcze nie zastanawiałem” możesz stracić kilka punktów. Nawet gdy rozważasz wiele możliwości, warto wspomnieć, że swoją przyszłość jeśli tylko dostaniesz tę pracę wiążesz z przedsiębiorstwem, w którym jesteś na rozmowie. Być może uda Ci się awansować i zostaniesz szefem działu?
Inne pytania
Każda rozmowa kwalifikacyjna jest nieco inna. Jedne przebiegają szybko i bezproblemowo, inne ciągną się godzinami. Wszystko zależy od firmy i rekrutera. Pamiętaj by odpowiadając na pytania mówić językiem korzyści firmy. Podkreślaj dlaczego jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Pamiętaj, że o Twoim zatrudnieniu zadecyduje kilka elementów: Twoje wykształcenie, doświadczenie, umiejętności, motywacja, cechy charakteru i ogólne wrażenie. Mów tak by zdobyć jak najwięcej plusów w każdym z nich. A, no i nie kłam – to raczej się nie sprawdza 😉
Dodaj komentarz