Start kariery » Studia i nauka » Czy warto studiować farmację?
Studia i nauka

Czy warto studiować farmację?

Farmaceuta fajny zawód, cały dzień siedzi w aptece albo w laboratorium, a kasa leci… Kto tak myśli grubo się myli. Farmaceuta odpowiedzialny jest za zdrowie, a czasami życie ludzi. Do tego cały czas musi się uczyć i doszkalać, by być na bieżąco z nowymi lekami.  

Dla kogo farmacja?

By studiować farmacje musisz być dobry z chemii i biologii. Powinieneś odznaczać się ponadprzeciętną pamięcią, dokładnością i odpowiedzialnością. Twój błąd może kosztować czyjeś zdrowie. Do tego powinieneś być nastawiony na ciągłe poszerzanie wiedzy. Jako farmaceuta kliniczny, licz się też ze specyfiką pracy w laboratorium. Chcąc być aptekarzem czy przedstawicielem handlowym musisz być komunikatywny, cierpliwy, wyrozumiały, życzliwy i otwarty na ludzi. Przygotuj się też na praktyki w aptece szpitalnej i ogólnej, a po obronie pracy magisterskiej staż.

Jak dostać się na farmację?

Przede wszystkim musisz zdać na wysokim poziomie maturę z chemii i biologii –  to standard podczas rekrutacji.

Jakie przedmioty na farmacji?

Biologia z genetyką, statystyka, biofizyka, chemia organiczna, chemia ogólna i nieorganiczna, język łaciński, język angielski, anatomia, chemia analityczna, immunologia, fizjologia, farmacja fizyczna, biochemia, biologia molekularna, biotechnologia roślin w znaczeniu farmaceutycznym, etyczne aspekty komunikacji w medycynie, badania kliniczne farmaceutyków, historia farmacji, funkcje apteki ogólnodostępnej i szpitalnej, mikrobiologia, chemia leków, technologia postaci leku, immunoprofilaktyka chorób infekcyjnych, bromatologia, biotechnologia farmaceutyczna, dietetyka, zagadnienia promocji zdrowia, naukowa informacja o leku, leki generyczne –  metodyka badań, technologiczne aspekty wytwarzania leków, interakcje i działania niepożądane leków itd.

Jakie specjalności na farmacji?

Na farmacji czekają na Ciebie specjalności m.in..:

  • farmacja apteczna,
  • farmacjaszpitalna,
  • farmacja kliniczna,
  • farmakologia,
  • analityka farmaceutyczna,,
  • armacja apteczno-zielarska.

Jaka praca po farmacji?

Po farmacji, zależnie od specjalności, możesz pracować w aptece ogólnej, przyszpitalnej, w laboratorium, jako przedstawiciel handlowy firmy farmaceutycznej, w firmach wytwarzających leki, inspekcji farmaceutycznej, w zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne itd.

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • Po tekscie na temat szkoly i matury kontynuuje temat edukacji i dzisiaj zastanawiam sie nad kolejnym kluczowym zagadnieniem. Czy warto isc na studia? Czy warto co semestr przezywac sesje? Po co to robic? Ile pic?