Start kariery » Pozostałe » Jak wygląda księgowość w 2022 roku?
Pozostałe

Jak wygląda księgowość w 2022 roku?

2022 rok rozpoczął się dla przedsiębiorców i księgowych bardzo intensywnie. A to dlatego, że od stycznia tego roku zaczął obowiązywać program zwany Nowym Polskim Ładem. Cała ta sytuacja sprawiła, że księgowość w tym roku wygląda nieco inaczej niż w ówczesnych latach. Co się więc zmieniło? Jak teraz wygląda usługa księgowości?

Krótko o księgowości

Księgowość to jeden z działów rachunkowości. Polega on na dokumentowaniu zdarzeń gospodarczych dla konkretnych klientów. A jak wiemy, prowadzenie księgowości jest dzisiaj obowiązkiem dla każdej osoby prowadzącej swoją działalność gospodarczą. Każda z firm musi przedstawiać odpowiednim urzędom dowody księgowe. Księgowość wykonywana jest przez osoby pracujące w biurach rachunkowych bądź też przez osoby, które studiują na bieżąco wiedzę na temat księgowości. Są to zazwyczaj osoby zatrudniane na stanowisko księgowe do firmy.

Co należy do obowiązków księgowych?

Obowiązki księgowych uległy pewnemu rozszerzeniu. Nie ma się co tutaj dziwić, ponieważ Nowy Polski Ład wprowadził sporo zamieszania. Co więcej, stał się on naprawdę dużym wyzwaniem dla księgowych i doradców podatkowych. Przez wiele osób program ten nazywany jest rewolucją podatkową. Dlatego też osoby pracujące w biurach rachunkowych, muszą położyć duży nacisk na doradztwo podatkowe. Jeżeli chodzi o Nowy Polski Ład, to wprowadził on szereg zmian, między innymi wprowadził zmiany w wyliczaniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Co więcej, próg podatkowy wzrósł do 120 tysięcy złotych oraz zmieniły się stawki ryczałtu dla niektórych zawodów. Przechodząc jednak do sedna sprawy, do obowiązków księgowych należy przede wszystkim studiowanie przepisów prawnych na bieżąco, czyli tak, aby wiedzieli, jak pomóc swoim klientom. Księgowi powinni przekazywać osobom korzystającym z ich usług wszelkiego rodzaju informacje w systematyczny sposób. Księgowi w ramach usług, które świadczą, zobowiązani są do wykonywania między innymi takich czynności jak: prowadzenie ewidencji księgowej w systematyczny i zrozumiały sposób, reprezentowanie klienta przed urzędami, przygotowywanie dokumentacji księgowej zgodnie z prawem oraz merytoryką, w tym sporządzanie wszelkiego rodzaju raportów i analiz.

Jak księgowość to skąd – biuro rachunkowe czy własna księgowa?

Niektórzy przedsiębiorcy bardzo często spotykają się z problemem, który dotyczy prowadzenia księgowości w firmie. Nie wiedzą, czy powierzyć ten obowiązek biurowi rachunkowemu, czy zatrudnić księgową do firmy. Oczywiście mając przy boku księgową, można szybciej dowiedzieć się czegokolwiek na temat własnych spraw. Jednak nie znaczy to, że biuro rachunkowe Przasnysz jest gorsze, bo ono również w szybki sposób potrafi poinformować swojego klienta o tych ważnych sprawach, wymagających szybkiego działania. Co więcej, współpraca z biurem rachunkowym to tańsze koszty prowadzenia księgowości. Korzystając z jego usług, nie trzeba już zatrudniać w swojej firmie dodatkowego pracownika oraz przygotowywać dla niego stanowiska pracy. Jeśli chodzi o biura rachunkowe, to pracuje w nich więcej profesjonalistów. Dlatego też w przypadku urlopu któregoś z pracowników, sprawy związane z Twoim biznesem są zawsze realizowane. W przypadku księgowej, która pracuje w Twojej firmie, mogłoby już nie być tak kolorowo, ponieważ jest ona jedna i sprawy księgowe zostałyby zawieszone. Nie mniej jednak to, kogo wybierzesz do prowadzenia księgowości, zależeć będzie tylko i wyłącznie od Ciebie. Bo tak naprawdę nikt nie jest w stanie określić, które z rozwiązań będzie dla Ciebie najlepsze.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz