Start kariery » Biznes » Jak wyposażyć sklep spożywczy, aby przyciągać klientów?
Biznes

Jak wyposażyć sklep spożywczy, aby przyciągać klientów?

Co decyduje o tym, że klienci chętnie wracają do sklepu? Jak się okazuje to nie tylko jakość oferowanych produktów, ale również wyposażenie i wystrój sklepu. Przestronne pomieszczenia z intuicyjnie zagospodarowaną przestrzenią sprawiają, że proces zakupowy staje się znacznie przyjemniejszy. Jak wyposażyć sklep spożywczy, by spełniał oczekiwania klientów? Oto kilka wskazówek.

Projekt sklepu spożywczego i ustawienie mebli

Jeśli zastanawiasz, jak urządzić sklep spożywczy tak, by przyciągał klientów, to warto rozpocząć od przygotowania dokładnego projektu. Należy wziąć pod uwagę powierzchnie, którą dysponujemy, a także umiejscowienie sprzętów chłodniczych czy też miejsca na kasy. Dopiero po tym można przystąpić do rozplanowania ustawienia regałów z asortymentem.

Projekt małego sklepu spożywczego powinien uwzględniać takie meble, które pomieszczą wiele artykułów, a jednocześnie nie będą zbyt wysokie, co mogłoby optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Ważne jest, by meble do sklepów spożywczych były od siebie oddalone na tyle, by tworzyć przestronne alejki. Dzięki temu konsument będzie mógł swobodnie manewrować między regałami z koszykiem sklepowym.

Rodzaj mebli

Kiedy wiemy już jak urządzić sklep spożywczy, warto zastanowić się nad rodzajem wyposażenia. Meble do sklepów spożywczych zazwyczaj wykonane są z metalu, co jest praktycznym wyborem. Należy jednak pamiętać, że nie trzeba ograniczać się tylko do tego rodzaju mebli. Dobrą inwestycją będzie wybranie firmy, która praktykuje indywidualne podeście do klienta i będzie mogła stworzyć projekt sklepu spożywczego, który zostanie wyposażony w takie meble, które będą wpisywać się w ogólną estetykę sklepu np. drewniane meble w sklepie spożywczym oferującym produkty z ekologicznych upraw.

Visual merchandising

Jak urządzić mały sklep spożywczy, by cieszyć się takim zainteresowaniem jak sklepy sieciowe? Wystarczy zadbać o atrakcyjną prezentację towaru. Gdy meble do sklepów spożywczych zostały już wybrane, należy przejść do komponowania angażującej ekspozycji. Produkty powinny znajdować się w zasięgu ręki i być pogrupowane np. według kolorów lub producentów. Warzywa i owoce powinny być umiejscowione na specjalnych wyspach i wyeksponowane na blatach pochylonych w stronę klientów. Projekt sklepu spożywczego powinien również zakładać miejsce przy kasie na umiejscowienie specjalnych standów z prasą i przekąskami.

Dodatki

Zastanawiając się na tym jak urządzić mały sklep spożywczy, należy również zwrócić uwagę na kilka dodatków, które wpłyną na pozytywne wrażenie klientów i zachęcają do dokonania zakupów i zwiększą prawdopodobieństwo, że klient do nas wróci. Oprócz dobrze dopasowanych mebli do sklepów spożywczych warto zadbać stworzenia odpowiedniej atmosfery. Tutaj sprawdzi się oświetlenie, które będzie eksponowało dostępny asortyment, a także zapach świeżego pieczywa. Co więcej, warto również zdecydować się na emisję muzyki w sklepie, gdyż dzięki temu klient będzie skłonny zostać dłużej w sklepie.

Ze względu na rodzaj oferowanego towaru niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny (jednorazowe rękawiczki, specjalne przeszklenia w przypadku produktów na wagę), a także zapewnienia wysokiej jakość obsługi klienta i dostosowania się do jego potrzeb (np. kasy samoobsługowe).

Zaplecze

Tworząc projekt małego sklepu spożywczego, niezbędne jest wyznaczenie osobnej przestrzeni do przechowywania nadwyżki towaru. Niezwykle ważne jest, by magazynowane artykuły były składowane w odpowiednich warunkach. Tylko dzięki temu unikniemy strat finansowych, a oferowany asortyment będzie zawsze najwyższej jakości. Prostym rozwiązaniem jest zagospodarowanie zaplecza za pomocą regałów. Tym sposobem nadwyżka towaru będzie mogła być posegregowana, co ułatwi np. wydawanie asortymentu według daty przydatności do spożycia.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz