Jak zostać dyplomatą? Kim jest dyplomata? Czym zajmuje się dyplomata? Gdzie pracuje dyplomata? Ile zarabia dyplomata?
Spis treści
Kim jest dyplomata? Rodzaje dyplomatów
Dyplomata lub przedstawiciel dyplomatyczny to oficjalny reprezentant danego państwa za jego granicami. Pojęcie dyplomaty jest szerokie, ponieważ możemy do niego zaliczyć nie tylko szefów misji dyplomatycznej, ale także personel dyplomatyczny.
Szefowie misji dyplomatycznej podzieleni zostali na trzy kategorie (klasy):
1. ambasadorzy oraz nuncjusze (akredytowani przy głowie państwa),
2. posłowie, internuncjusze, delegaci apostolscy (akredytowani przy głowie państwa)
3. chargé d’affaires (akredytowani przy ministrze spraw zagranicznych).
Członkami personelu dyplomatycznego (posiadającymi rangą dyplomatyczną) są:
– minister pełnomocny
– minister,
– radca – minister,
– pełnomocny,
– I, II radca,
– radca,
– attaché specjalny (np. kulturowy, prasowy, prawny czy wojskowy),
– I, II, III sekretarz,
– sekretarz,
– attaché
Czym zajmuje się dyplomata? Zadania dyplomaty
Obowiązki dyplomaty zależą od zajmowanego stanowiska i tak np. chargé d’affaires zastępuje szefa misji podczas jego nieobecności w placówce dyplomatycznej, ambasador m.in. reprezentuje kraj i broni jego interesów na terenie państwa przyjmującego czy prowadzi rokowania. Attaché natomiast jest specjalistą w wybranej dziedzinie w placówce dyplomatycznej np. wojskowości czy prawie.
Jaki powinien być dyplomata? Predyspozycje dyplomaty
Dyplomata powinien być osobą ogólnie poważaną, posiadać umiejętności interpersonalne, musi znać języki obce, mieć szeroką wiedzę o świecie, polityce oraz prawie. Niezbędne jest także odpowiednie zdrowie psychiczne i fizyczne oraz odporność na stres. Koniecznością jest tytuł magistra (lub odpowiadający) oraz zdanie egzaminu na aplikację dyplomatyczno-konsularną
Jak zostać dyplomatą?
By zostać dyplomatą kluczowe jest odbycie aplikacji dyplomatyczno-konsularnej. Podczas jej trwania zdobywa się wiedzę z zakresu ekonomii, funkcjonowania organizacji międzynarodowych, mechanizmów realizacji polityki zagranicznej, historii stosunków międzynarodowych, prawa międzynarodowego oraz polityki bezpieczeństwa.
Ile zarabia dyplomata? Zarobki dyplomaty
Wynagrodzenie dyplomaty zależy od pełnionej funkcji oraz państwa wysyłającego. Poczatkujący polski dyplomata może liczyć na pensję kilku tysięcy, ambasadorzy w UE nawet do pona 200 tysięcy euro rocznie.
Ostatni szeregowych wymienionych korpusуw- korpus szeregowych zawodowych zostaі utworzony z my¶l± nadania statusu zawodu stanowiskom, ktуre do tej pory przeznaczone byіy dla poborowych, powoіywanych do odbycia zasadniczej sіuїby wojskowej. Korpus ten obejmuje zatem wszystkie stanowiska mіodszych specjalistуw i kierowcуw zasadniczej sіuїby wojskowej, wymagaj±cych dіugotrwaіego i kosztownego szkolenia w centrach i o¶rodkach szklenia, jak rуwnieї czк¶ж stanowisk dotychczas zarezerwowanych dla podoficerуw zawodowych.