Jak zostać ratownikiem medycznym? Co zrobić, żeby wykonywać pracę ratownika medycznego? Jakie szkoły kształcą w kierunku ratownictwa medycznego? Ile zarabia ratownik medyczny?
Kto to jest ratownik medyczny i czym się zajmuje?
Ratownik medyczny to osoba uprawniona do świadczenia usług medycznych w zakłądach opieki zdrowotnej, przede wszystkim w sytuacjach nagłego i bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Ratownicy medyczny pracują przede wszystkim w pogotowiu ratunkowym i świadczą swoją pracę jako pracownicy karetek pogotowia, jako instruktorzy pierwszej pomocy lub pracownicy WOPR lub GOPR. Ratownicy medyczni nie są funkcjonariuszami publicznymi, jednakże przysługuje im w trakcie pełnienia pracy ochrona prawna funkcjonariuszy publicznych.
Spis treści
Jak zostać ratownikiem medycznym?
Aby zostać ratownikiem medycznym należy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz posiadać stan zdrowia umożliwiający pracę na tym stanowisku. Istotną rolę odgrywają również predyspozycje psychiczne — ratownik medyczny powinien byc odporny na stres, opanowany.
Ponadto kandydat na ratownika medycznego musi wykazać się odpowiednim wykształceniem:
– ukończyć 2-letnią szkołę policealną (uzyskuje się w ten sposób tytuł ratownika medycznego)
lub
– ukończyć 3-letnie zawodowe studia wyższe (uzykuje się tytuł licencjata na kierunku ratownictwa medycznego).
Program szkół obejmuje zagadnienia związane z medycyną, farmakologią , ratownictwem oraz podstawy prawa. Dodatkowo nauka może obejmować poidstawy samoobrony lub naukę języka migowego.
W trakcie kształcenia przyszli ratownicy medyczni odbywają praktyki w szpitalach bądź pogotowiu.
Na podstawie ustawy o państwowym ratownictwie medycznym z dnia 8 września 2006 r. absolwenci tych kierunków uzyskują tytuł ratownika medycznego, pod warunkiem zdania końcowego egzaminu państwowego, który składa się z cześci pisemnej i praktycznej. Osoby, które zdadzą egzamin otrzymują odpowiedni dyplom, który uprawnia ich do wykonywania pracy ratownika medycznego.
Szkolenia, kursy na ratownika medycznego
Na ratownikach medycznych spoczywa obowiązek ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. W każdych 5 latach pracy (tyle trwa okres edukacyjny w tym zawodzie) mają obowiązek zebrania 200 punktów, które otrzymuje się za ukończenie kursów zawodowych, szkoleń, za publikacje tematyczne, udział w seminariach itp.
Ile zarabia ratownik medyczny?
Wynagrodzenie ratownika medycznego uzależnione jest od wielu czynników — doświadczenia zawodowego oraz miejsca wykonywania pracy. Może być zatrudniony na umowę o pracę lub na kontrakcie. Zarobki wykwalifikowanego ratownika medycznego zatrudnionego na umowę o pracę kształtują się na poziomie 2000 zł brutto, o wiele więcej może zarobić pracując na kontrakcie, jednakże wtedy sam odprowadza za siebie składki ZUS i nie ma ochrony pracowniczej.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji w roku szkolnym 2013/2014 zakończyło się kształcenie ratowników medycznych w szkołach policealnych.