Start kariery » Studia i nauka » Łódź miasto dla studentów?
Studia i nauka

Łódź miasto dla studentów?

Łódź to trzecie pod względem liczby ludności  miasto, w centralnej Polsce. Dawniej czołowy ośrodek przemysłu włókienniczego i filmowego, przez ostanie lata pogrążmy w kryzysie odradza się na nowo. Co dzisiaj ma do zaoferowania? Czy Łódź to dobre miejsce na studia?

Uczelnie w Łodzi

Łódź jest jednym z ważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu 28 uczelni wyższych, w tym sześć państwowych – Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna oraz flagowe – Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Medyczny oraz wysoko notowana w rankingach uczelni technicznych Politechnika Łódzka.  Ze szkół niepublicznych znajdziemy m.in Społeczną Akademię Nauk, która zajmuje wysokie miejsca w zestawieniach szkół prywatnych, Akademię Humanistyczno-Ekonomiczną, Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania czy Wyższą Szkołę Studiów Międzynarodowych. Szeroka oferta edukacyjna daje studentom komfort wyboru, także kierunków trudno dostępnych gdzie indziej: – Pochodzę z Białej Podlaskiej, do Łodzi mam 300km, więc do domu wracam rzadko. Zdecydowałam się na studiowanie w tym mieście, bo tylko na Uniwersytecie Łódzkim znalazłam odpowiedni dla siebie kierunek. Ta decyzja wiązała się z rozłąką z rodziną i znajomymi, ale nie żałuję. – podkreśla Kasia, studentka II roku chemii analitycznej.

Najpopularniejsze kierunki

Największym zainteresowaniem niezmiennie cieszy się prawo oraz psychologia. Z dużą konkurencją mogliśmy się spotkać również na kierunku dziennikarskim. W uczelniach technicznych najpopularniejszym kierunkiem okazało się budownictwo i logistyka. Na Uniwersytecie Medycznym natomiast liderem był kierunek lekarsko-dentystyczny gdzie w 2013r. na jedno miejsce przypadały aż 22 osoby. Zaraz za nim uplasowała się medycyna na której 4,5tys chętnych walczyło o  320 miejsc. Istniała na nim możliwość wyboru profilu – cywilnego bądź wojskowego.

Mieszkanie

Łódź nadal pozostaje jednym z tańszych miast pod względem ceny mieszkań. Średnio za metr kwadratowy zapłacimy 4 tys. złotych. Najwięcej, bo 4200zł wyniesie nas mieszkanie na Widzewie, najtaniej zamieszkamy w dzielnicy Górna, gdzie koszt jednego metra wynosi średnio o 400zł mniej. Jednak kupno własnych czterech ścian to spory wydatek i większości studentów, nawet tych pracujących decyduje się na wynajem, często wspólnie ze znajomymi. Takie rozwiązanie dzieli koszty mieszkania, czynszu i rachunków na kilka osób i jest wprost idealne na skromną kieszeń studenta. – Mieszkam razem z trzema koleżankami w dwupokojowym mieszkaniu na Bałutach. Każda z nas, ze wszystkimi rachunkami, płaci około 300 zł miesięcznie – mówi Magda, studentka II roku politologii
Stancja w uczelnianym akademiku waha się natomiast między 250 a 300 zł, w prywatnym zaś za dwuosobowy pokój zapłacimy 450-550zł. W tym wypadku nie musimy martwić się o rachunki i media, bo wszystko jest zawarte w cenie.

Kultura i atrakcje

W mieście wojewódzkim oprócz teatrów i kin oraz przeróżnych klubów znajdziemy sporo atrakcji.  –  W Łodzi dzieje się naprawdę wiele. Jest dużo interesujących koncertów i festiwali  Co roku odbywają się też np. dobrze przygotowane łódzkie juwenilia czy  festiwal światła –  Light Move Festival. – przekonuje Karolina, studentka II roku chemii. Łódź może się też pochwalić jednym z największych w Polsce i Europie, centrum handlowo-rozrywkowym –  Manufakturą, w której oprócz tradycyjnych sklepów, kina i kawiarń znajdziemy koncerty, zawody sportowe i sporo różnotematycznych imprez. Poza tym mamy do dyspozycji kręgielnię, skate park czy fitness club, a po męczącym dniu hotel należący do całego kompleksu.

Praca

Upadły rynek włókienniczy i bieda – to często wymieniane przyczyny bezrobocia. Bolączką też jest emigracja. – Przez pierwszy rok moich studiów mieszkałam w Łodzi. Zmieniłam ją na Poznań, bo nie widziałam tam perspektyw do rozwoju. Uważam, że panuje tu wysokie bezrobocie. – stwierdza Karolina, studentka politologii poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Dodatkowo przetłaczał mnie zupełny brak zorganizowania, sprawnego funkcjonowania miasta w trakcie jego rozbudowy. Łódź przechodziła lata świetności, ale ten czas już minął a miasto wciąż jest takie same. Niektórzy widza jednak Łódź w zupełnie innych barwach:
– Wydaje mi się, że w porównaniu z mniejszymi miastami, Łódź ma sporo do zaoferowania. To tylko kwestia umiejętnego poprowadzenia własnej ścieżki zawodowej, znalezienia ciekawych praktyk czy stażu. Trzeba mieć dobre podejście, poszukać. Idąc ulicą widzę w witrynach sklepowych ogłoszenia o pracy. I niektóre wiszą naprawdę długo. – podkreśla Kasia, studentka Uniwersytetu Łódzkiego, po czym dodaje: – Faktem jest, że teraz Łódź to jeden wielki plac budowy. Remontowane są kamienice, drogi, budowany jest nowy dworzec –   to nieco denerwuje, ale jak prace ustaną miasto znów nabierze blasku.

ZALETY

WADY

ulica Piotrkowska – jako główna atrakcja miasta

duża liczba remontów

szeroka oferta edukacyjna

zniszczone kamienice

dobra komunikacja miejska

spore bezrobocie

organizowane ciekawe imprezy masowe

Kinga Wójcik – Praktykanta portalu StartKariery.pl

 

1 komentarz

Kliknij, by dodać komentarz

  • Niedawno przeprowadziłam się do Łodzi i mieszkam w prywatnym akademiku Łódź od dwóch lat. Obecnie pracuję, sama się utrzymuję. Jestem bardzo zadowolona.