Start kariery » Lifestyle » Wsparcie finansowe dla studentów – podpowiadamy, gdzie warto pożyczyć pieniądze
Lifestyle

Wsparcie finansowe dla studentów – podpowiadamy, gdzie warto pożyczyć pieniądze

W Polsce edukacja dla studentów jest bezpłatna. Jednak młody człowiek podejmujący naukę daleko od domu ma wiele kosztów związanych z codziennym życiem. Naprzeciw studenckim potrzebom finansowym wychodzą instytucje pozabankowe, oferując im pożyczki.

W 2019 roku na polskich uczelniach studiowało 1 265 347 studentów[1]. Z roku na rok spada liczba osób zapisujących się na studia, podobnie jak liczba uczelni. W roku akademickim 2010/2011 było ich 467, jednak w ciągu ostatnich 10 lat liczba ta zmniejszyła się o 75 szkół wyższych. Według najnowszych danych w roku 2018/2019 w Polsce funkcjonowały tylko 392 uczelnie.

Z roku na rok polscy studenci dysponują coraz większym budżetem i jednocześnie więcej wydają. Przeciętne miesięczne koszty utrzymania studenta uczącego się w dużym mieście przekraczają kwotę 2100 zł. Porównując ją do wydatków z roku 2018, okazuje się wyższa o 250 zł. Natomiast w zestawieniu z kosztami życia studenckiego z roku 2016 obecnie są one wyższe o 500 zł.

Największą część budżetu pochłaniają wydatki związane z zakwaterowaniem oraz czesnym. Średnia suma tych dwóch kosztów wynosi około 900 zł. Dodatkowo dużo gotówki absorbują wydatki na żywność – studenci miesięcznie na jedzenie wydają około 500 zł.

Największe wydatki studentów są związane z zakwaterowaniem, zwłaszcza w przypadku, gdy mieszkają oni w innym mieście niż miejsce zameldowania. Jednak okazuje się, że aż 40% osób studiujących mieszka w domu rodzinnym i nie płaci za wynajem. 38% studentów jest najemcą prywatnej nieruchomości, 15% posiada własną nieruchomość i tylko 7% ma kwaterę w akademiku.

– Studia dzienne w Polsce są bezpłatne, jednak samo studiowanie i mieszkanie w dużym mieście wymaga nakładów finansowych. Studenci wspomagani są finansowo stypendiami, pieniędzmi od najbliższych, a dodatkowo często pracują dorywczo – mówi ekspert marki Vivus. – Wydatki studentów rosną z roku na rok i zdarza się, że młodym osobom brakuje gotówki. W takiej sytuacji mogą wesprzeć się pożyczką przez Internet, która nie wymaga tak wielu formalności, jak to jest przy kredycie w banku – dodaje ekspert.

Przeczytaj więcej na temat pożyczek dla studentów: https://www.vivus.pl/moje-finanse/poradnik-pozyczkobiorcy/szybka-pozyczka-dla-studenta-kiedy-jak-i-od-kogo/.

Budżet i koszty studenta

Większość studentów pozostaje na utrzymaniu rodziców. Niektórzy z nich, jeśli mają taką możliwość, przez okres studiów mieszkają w domu rodzinnym. Dzienne studia na ogół wykluczają stałą pracę na pełen etat i w związku z tym studenci, aby mieć swoje pieniądze, często pracują dorywczo, popołudniami lub w weekendy. To sprawia, że otrzymywane za pracę wynagrodzenie jest niewielkie i wystarcza tylko na małą część wydatków studenta. Dodatkowo wiele osób studiujących korzysta z różnych stypendiów, ale także w tym wypadku otrzymywane pieniądze są z reguły niewysokie.

Największe koszty utrzymania ma student, który na czas studiów zamieszkuje samodzielnie w dużym mieście. W takim przypadku najwyższe wydatki pochłania czynsz za lokal. Najtańszym lokum dla studenta jest akademik, ale w budynku takim jest ograniczona liczba miejsc. To powoduje, że studenci łączą się w grupy i wynajmują wspólne mieszkania lub szukają pokojów do wynajęcia.

Kolejnym kosztownym wydatkiem w życiu studenckim jest wyżywienie. Najtaniej wychodzi samodzielne gotowanie, ponieważ wystarczy kupić potrzebne produkty. Studenci, którzy nie umieją przyrządzać potraw, muszą korzystać z barów mlecznych lub stołówek, co wychodzi drożej. Dodatkowo każdy studiujący w dużym mieście musi korzystać z biletów miesięcznych, aby móc się przemieszczać pomiędzy miejscem zamieszkania a uczelnią.

Pożyczka dla studenta

Budżet studenta na ogół jest niewielki, ponieważ zarobki, stypendia i pomoc od rodziny nie zawsze są duże, a do tego przeważnie są przeznaczane na wydatki związane z codziennym życiem. Rzadko osobom studiującym udaje się zaoszczędzić jakieś pieniądze na życie towarzyskie, spotkanie ze znajomymi czy wyjście do kina. To powoduje, że w sytuacji, gdy potrzebują większej gotówki, muszą szukać wsparcia w postaci pożyczki. W takim przypadku mogą skorzystać z oferty firm pożyczkowych.

Sektor pożyczkowy nie wymaga zazwyczaj tak wielu dokumentów jak banki i ogranicza formalności do niezbędnego minimum. Aby otrzymać pożyczkę, wystarczy przez Internet złożyć wniosek. W formularzu trzeba podać podstawowe dane na swój temat oraz numer telefonu, konta bankowego i adres e-mail.

Następnie trzeba online przesłać formularz do pożyczkodawcy, zrobić przelew weryfikacyjny i poczekać na decyzję. Jest ona przekazywana w wiadomości SMS lub e-mail. Jeśli decyzja jest pozytywna, pieniądze są przelewane na konto pożyczkobiorcy.

W ofercie instytucji pozabankowej student może pożyczyć od kilkuset do kilku tysięcy złotych i zwrócić ją po kilkudziesięciu dniach. Jeśli osoba studiująca jest nowym klientem, wtedy może skorzystać z pożyczki za 0 zł.

Studia oznaczają dla wielu młodych ludzi rozpoczęcie samodzielnego życia i zarządzanie własnymi finansami. Na początku może to być dla nich trudne, ponieważ wysokie koszty utrzymania w dużym mieście pochłoną większość budżetu. Na szczęście dzięki pożyczkom przez Internet można znaleźć szybkie wsparcie finansowe w kryzysowych sytuacjach.

[1] https://www.zbp.pl/getmedia/db30e431-257b-4b47-9942-e8164e844966/PortfelStudenta2019

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz