Start kariery » Praca » CV » Program do stworzenia nowoczesnego CV
CV

Program do stworzenia nowoczesnego CV

Przez kilka miesięcy staramy się znaleźć stałe zatrudnienie i ciągle jesteśmy odrzucani. Co zatem zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy? Jedni ludzie powiedzą, że trzeba mieć odpowiednie znajomości. Jeszcze inni stwierdzą, że ważne jest spore szczęście. W wielu przypadkach faktycznie się to przydaje. Jednak okazuje się, że w znalezieniu pracy w wymarzonej firmie może pomóc bardzo dobrze napisany życiorys. Co musi zawierać taki dokument?

Jaki program do pisania CV będzie obecnie najlepszy i dlaczego ma on przewagę nad standardowym Wordem? Na te pytanie odpowiemy w niniejszym, dość obszernym tekście.

Curriculum vitae – definicja i zawartość

Zanim przejdziemy do tej najważniejszej części, czyli opisania funkcji i zalet, które mają programy do CV, najpierw należy przypomnieć, czym właściwie jest CV. Ten skrót wywodzi się z łacińskiego wyrażenia: „przebieg życia”. Jest to oczywiście wolne tłumaczenie, ale idealnie pasujące do dokumentu, o którym tutaj mowa. Pisząc życiorys zawodowy, musimy pamiętać o umieszczeniu w nim:

  • danych osobowych,
  • wykształcenia
  • listy umiejętności
  • wszelkich osiągnięć
  • kompetencji
  • a nawet różnych zainteresowań.

Jeżeli wszystkie te elementy umieścimy w przejrzysty sposób (niekoniecznie na wielu stronach), to jest większa szansa, że dany pracodawca zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.

W jakim programie napisać CV?

Większość osób decyduje się na typowe i bardzo popularne, stosowane od wielu lat, aplikacje do tworzenia dokumentów, które mają w swoim komputerze. Chodzi o Microsoft Word czy Libre Office Writer. Faktycznie w tych programach można bez problemu napisać nasz życiorys, tylko zajmie to nam więcej czasu. Wiąże się to np. z częstym formatowaniem tekstu. Na szczęście w Internecie są dostępne, specjalne darmowe kreatory pozwalające na szybsze i łatwiejsze napisanie CV, a także jego edytowanie.

Jednym z takich narzędzi jest chociażby LiveCareer. Podobnie jak inne aplikacje, charakteryzuje się tym, że umożliwia wybranie szablonu (łącznie jest ich dwadzieścia: od klasycznych po kreatywne z użyciem ikon). Wystarczy, że klikniemy w przycisk o nazwie „stwórz CV”. Następne etapy także nie sprawiają kłopotów. Wszystko odbywa się intuicyjnie, na ekranie widzimy podpowiedzi. Nie pominiemy więc żadnej ważnej sekcji, w tym tak bardzo istotnej klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych (tzw. RODO). Proces rekrutacyjny wymaga aktualnej oraz prawidłowej jej wersji. Nie ma mowy, że dojdzie tutaj do pomyłki. Kreator jest tak zaprogramowany, że z łatwością dołączy taką klauzulę.

Program do pisania CV – od nagłówka do podsumowania zawodowego

Wiemy już, w jakim programie napisać CV, aby być w pełni zadowolonym z gotowego dokumentu oraz uzyskanego efektu. Programy do CV w postaci kreatorów online albo aplikacji do zainstalowania na komputerze pozwalają na proste uzupełnienie, profesjonalnie wyglądającego nagłówka. Tutaj dodamy nie tylko dane osobowe, ale także aktualny numer telefonu i adres zamieszkania oraz oficjalny e-mail (najlepiej złożony z imienia i nazwiska, a nie dziwnych słów, nicków itp). W każdej chwili jest możliwość podglądu powstającego życiorysu. Cały proces przebiega automatycznie, dlatego unikniemy poważnych błędów. Błyskawicznie przejdziemy do starannego opisania doświadczenia zawodowego, zaczynając oczywiście od ostatniego stanowiska pracy.

Jeśli interesuje Cię program do CV w postaci klasycznego edytora tekstu zapraszamy do poradnika w serwisie CVninja.pl

Inne zalety kreatorów

Co ciekawe, w tego typu aplikacji przeznaczonej dla osób niecierpliwych, dowolnie zmieniamy kolejność wybranych sekcji. Większość czynności odbywa się za pomocą jednego kliknięcia! Brzmi świetnie, prawda? Jednak to nie koniec wszystkich plusów. Jeżeli czegoś nie będziemy w stanie zrozumieć, to pomocne okażą się wyświetlane porady. Szybko zatem, na podstawie wskazówek, uzupełniamy dokument o takie informacje, jak: wykształcenie i najważniejsze umiejętności miękkie (indywidualne cechy charakteru) oraz twarde (znajomość języków obcych oraz wiedza branżowa i specjalistyczna). Zaletą jest to, że program do pisania CV potrafi przeanalizować powyższe elementy, a następnie wygenerować optymalne, dopasowane do naszej osoby kwalifikacje.

Podsumowanie w CV

Na koniec, zanim uruchomimy stojącą na biurku drukarkę, pozostało już tylko zebrać wszystko w jedno miejsce tak, aby pracodawca spojrzał na informacje i był pewny, że jesteśmy idealnymi kandydatami na odpowiednie stanowisko. Co ciekawe, takie podsumowanie jest tworzone przez pogram do pisania CV dopiero na podstawie wcześniejszych, odpowiednio uzupełnionych elementów, ale widoczne jest na początku, pod samym nagłówkiem. To sprawia, że rekruter nie „wyrzuci” naszego dokumentu do kosza, tylko przeczyta dalsze szczegóły na temat naszego życia zawodowego. Dowie się również o naszym hobby. Przyjrzy się referencjom. Zainteresuje się kursami, zdobytymi certyfikatami, osiągnięciami czy wyróżnieniami. I co ważne – skieruje wzrok na nasze zdjęcie. Nie zapominajmy o tym, aby taka fotografia była wykonana profesjonalnie. Selfie zdecydowanie nie będzie dobrym pomysłem. Buza dresowa również odpada. Musimy być ubrani w koszulę i uśmiechać się w trakcie robienia zdjęcia, które łatwo załadujemy bezpośrednio z dysku do kreatora.

Dodaj komentarz

Kliknij, by dodać komentarz