Jak zostać psychologiem? Jaką szkołę trzeba skończyć by zostać psychologiem? Jakie predyspozycje musi mieć psycholog? Czym zajmuje się psycholog? Ile zarabia psycholog?
Spis treści
Czym zajmuje się psycholog?
Psycholog to osoba posiadająca potwierdzone dokumentami kwalifikacje do udzielania świadczeń psychologicznych. W szczególności praca psychologa polega na: diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, psychoterapii oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej. Do codziennych zajęć psychologa należy przeprowadzanie testów i wywiadów mających an celu zdiagnozowanie problemów pacjenta, prowadzenie terapii indywidualnych i grupowych, doradzanie, analizowanie zachowań, przeprowadzanie terapii, prowadzenie szkoleń (np. wśród nauczycieli, dotyczących uzależnień, zachowań patologicznych w szkole itd.), prowadzanie działalności naukowej.
Psycholog prowadzi badania, analizuje procesy psychiczne i zachowania ludzi, następnie wyniki wykorzystuje, by lepiej przystosować ich do życia w społeczeństwie. Psycholog podejmuje także zagadnienia związane z rozwojem osobistym, edukacyjnym czy zawodowym człowieka. Zajmuje się również szeroko rozumianymi działaniami profilaktycznymi i terapeutycznymi względem osób z zaburzeniami psychicznymi i somatycznymi.
Jaki powinien być psycholog? Jakie predyspozycje musi mieć psycholog?
Zawód psychologa jest związany z nieustannym kontaktem z ludźmi. Dlatego psycholog musi być być komunikatywny i otwarty na problemy swoich pacjentów, bo właśnie na ich rozwiązywaniu polega jego praca. Istotną cechą jest empatia czyli umiejętność wczuwania się w sytuacje drugiego człowieka, a także cierpliwość i dar słuchania. Psycholog powinien wzbudzać zaufanie, aby osoby goszczące w jego gabinecie czuły się pewnie i możliwie swobodnie. W tym zawodzie ważna jest także silna psychika, stabilność emocjonalna i umiejętność rozdziału pracy od życia prywatnego.
Gdzie może pracować psycholog? Praca po psychologii.
Miejsce pracy psychologa w dużej mierze zależy od jego specjalizacji.
Psycholog ze specjalizacją kliniczną w: klinikach, sanatoriach, szpitalach, ośrodkach dla osób upośledzonych, hospicjach, poradniach zdrowia psychicznego itd..
Psycholog ze specjalizacją sądowo — penitencjarną w: policji, więzieniach, schroniskach dla nieletnich, w ośrodkach odwykowych.
Psycholog ze specjalizacją dzieci i młodzieży w: poradniach psychologiczno — pedagogicznych, poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, domach dziecka, ośrodkach szkolno-wychowawczych, ośrodkach interwencyjnych, szkołach i przedszkolach.
Psycholog znajdzie zatrudnienie także w wielu innych branżach np. w: PR, marketingu, szeroko pojętych mediach, reklamie, sporcie, polityce itd.. Może prowadzić badania, działalność dydaktyczną na różnych szczeblach, szkolenia z zakresu doradztwa personalnego itd.
Jak zostać psychologiem?
Aby zostać psychologiem należy:
– skończyć jednolite, pięcioletnie studia psychologiczne w kraju lub uzyskać za granicą dyplom uznawany w Polsce,
– posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
– odbyć podyplomowy staż zawodowy pod nadzorem psychologa posiadające pełne uprawnienia do wykonywania zawodu,
– po odbyciu stażu uzyskać prawo do wykonywania zawodu,
– posługiwać się językiem polskim w zakresie koniecznym do wykonywania zawodu.
Szkolenia specjalizacyjne dla psychologów
Psycholog po odbyciu szkolenia w wybranej dziedzinie psychologii i zdaniu egzaminu państwowego (lub po uznaniu równorzędnego tytułu specjalisty uzyskanego za granicą) otrzymuje miano specjalisty. Psycholog może także uzyskać kwalifikację psychoterapeuty po ukończeniu czteroletniego szkolenia w tym zakresie.
Ile zarabia psycholog?
W Polsce przeciętne zarobki psychologa wahają się w granicach 2000 – 3000 zł brutto. Uzależnione są od miejsca pracy, stażu, specjalizacji itd.
Dodaj komentarz